A francia ügyészek nyomozást indítottak Ahmed Nasszer Al-Raisi, az Interpol főnöke elnöke ellen, bűnsegéd lehetett egy kínzásban – nyilatkozta a Reutersnek egy tisztviselő.

Ahmed Nasszer Al-Raisit, az Egyesült Arab Emírségek tábornokát az emberi jogi csoportok és az európai parlamenti képviselők aggodalmai ellenére választották meg 2021 novemberében a franciaországi székhelyű Interpol elnökévé.

Vizsgálati bírót jelöltek ki az ügy kivizsgálására és annak eldöntésére, hogy vádat emeljenek-e Raisi ellen, miután márciusban megkezdődött az előzetes vizsgálat – közölte a párizsi terrorizmusellenes ügyészség egyik tisztviselője. Megerősítette az AFP hírügynökség korábbi értesülését, miszerint a nyomozás Matthew Hedges és Ali Issa Ahmad brit állampolgárok panaszai nyomán indult.

Az Interpol szóvivője elmondta, hogy az elnök szerepe fizetés nélküli és részmunkaidős poszt, így Raisi továbbra is főállású tisztviselő marad saját országában, azaz a tábornok továbbra is az Egyesült Arab Emírségek belügyminisztériumának főfelügyelője marad.

Isztambul, 2021. november 26.Az Interpol nemzetközi rendőri szervezet által közreadott képen Ahmed Nászer al-Raiszi vezérőrnagy, az Egyesült Arab Emírségek belügyminisztériumának főfelügyelője beszédet mond az Interpol Isztambulban tartott éves közgyűlésén  2021. november 26-án. A szervezet Ahmed Nászer al-Raiszit választotta meg elnökének a következő négyéves ciklusra. MTI/EPA/APE/Interpol
Fotó: MTI/EPA/APE/Interpol

Hedges, az Exeteri Egyetem akadémikusa 2021-ben nyilatkozott a Reutersnek és elmondta, hogy 2018-ban hét hónapig magánzárkában tartották az Egyesült Arab Emírségekben kémkedés vádjával, amikor kutatni ment az országba. Elmondása szerint az emírségek biztonsági szolgálatainak emberi fizikai erőszakkal és családja bántalmazásával fenyegették meg egy épületben, amelyért Raisi volt a felelős. Az Egyesült Arab Emírségek kijelentette, hogy Hedgest nem érte semmilyen fizikai vagy pszichológiai bántalmazás a fogva tartása alatt.

Ali Issa Ahmad szintén tavaly nyilatkozta a Reutersnek, hogy egy nyaralás alatt vették őrizetbe, amikor az Egyesült Arab Emírségekbe ment megnézni a 2019-es Ázsia Kupát, mert Katar zászlós pólót viselt, miközben diplomáciai vita volt a két ország között. Elmondása szerint fogva tartása alatt több napon keresztül áramütés érte, megverték, és megtagadták tőle az ételt, a vizet és az alvást is. 

Az Egyesült Arab Emírségek szerint minden olyan jogi panasz, amelyet Raisi ellen felhoztak, alaptalan és hamis.