Halálos áldozatokat követelt csütörtökön Ecuadorban egy újabb kormányellenes tüntetés – jelentette Quitóból az AFP. 

Demonstrators try to enter the National Assembly in Quito on June 23, 2022, in the framework of indigenous-led protests against the government. - Indigenous Ecuadoreans have poured into the capital Quito from all over the country to protest high fuel prices and rising living costs, vowing to stay until the government meets their demands, or falls. (Photo by MARTIN BERNETTI / AFP)
Fotó: MARTIN BERNETTI / AFP

Az alapvető árucikkek és az üzemanyag drágulása miatt indult tüntetéssorozat 11. napján újabb 3 ember halt meg. A parlament közelében a rendőrségnek sikerült feloszlatnia a tömeget, de 

a külvárosokban két embert lelőttek, egy őslakos tüntető pedig a katonasággal vívott utcai harc áldozata lett.

A hadsereg arról számolt be csütörtökön, hogy a demonstrálók élelmiszerszállító konvojt támadtak meg, 17 katona súlyosan megsebesült. 

Később több ezer őslakos ostromolta meg sikeresen a főváros kulturális központját. A rendőrség engedett, hogy végre elindulhasson a párbeszéd és a tüntetők fejezzék be az erőszakos cselekményeket – jelentette ki videóüzenetében Francisco Jiménez Sánchez, a kormány egyik minisztere. 

Leonidas Iza, a megmozdulásokat szervező Conaie nevű őslakoscsoport vezetője ugyanakkor elismerte hogy a parlamentnél indokolatlanul alkalmazott erőszakot a demonstrálók egy része, akiktől elhatárolódott.

Demonstrators clash with the police in the surroundings of the Comptroller General's Office headquarters, in Arbolito Park in Quito on June 23, 2022, in the framework of indigenous-led protests against the government. - Indigenous Ecuadoreans have poured into the capital Quito from all over the country to protest high fuel prices and rising living costs, vowing to stay until the government meets their demands, or falls. (Photo by Rodrigo BUENDIA / AFP)
Fotó: RODRIGO BUENDIA / AFP

Ecuadorban nem ez az első eset, hogy az őslakosok demonstrációkat szerveznek életszínvonaluk javítása és az alacsonyabb üzemanyagárak érdekében.

1997 és 2005 között három elnök lemondását kényszerítették ki, a 2019-es, hasonló demonstrációk pedig több ezer sebesültet és 11 halálos áldozatot követeltek.

Az akkori államfő, Lenin Moreno csak a Nemzetközi Valutaalap bevonásával tudta normalizálni Ecuador gazdasági helyzetét. 

Az őslakosok legfontosabb követelését, az államilag támogatott üzemanyag ársapkát a kormány arra hivatkozva utasítja el, hogy évi 1 milliárd dolláros pluszkiadást jelentene, amelyre nincs fedezet. Guillermo Lasso, az országot vezető konzervatív elnök hat tartományban is szükségállapotot rendelt el.