BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az amerikai képviselőház megszavazta az abortuszhoz való jog országos visszaállítását

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A demokrata többségű amerikai képviselőház megszavazta az abortuszhoz való jog országos visszaállítását, miután az amerikai legfelsőbb bíróság hetekkel korábban érvénytelenítette a Roe kontra Wade döntést, vagyis szövetségi szinten hatályon kívül helyezte az abortuszhoz való jogot - írta az AP amerikai hírügynökség pénteken.

A javaslatot 219-en támogatták és 210-en ellenezték.

A képviselőház 223:205 arányban egy másik törvényt is elfogadott, amelyben megtiltotta, hogy

azért büntessenek egy nőt vagy kiskorút, mert másik államban végezteti el az abortuszt, ha lakóhelyén nem engedélyezett a beavatkozás.

A jogszabályok valószínűleg nem emelkednek törvényerőre, mert a szenátusban nincs meg a szükséges demokrata többség az elfogadásukhoz. Ugyanakkor a képviselőházi szavazás új fejezetet nyitott a vitában, amely megosztotta az Egyesült Államokat, és nagy fejtörést okozott a helyi törvényhozóknak és kormányzóknak, miután tagállami hatáskörbe utalta az abortusz szabályozását.

Abortusz USA
Fotó: Roberto Schmidt/Getty Images

Nancy Pelosi házelnök felháborítónak nevezte, hogy ötven évvel a Roe kontra Wade ügyben meghozott ítélet után

a nőknek újra harcolniuk kell legalapvetőbb jogaikért egy szélsőséges bírósággal szemben.

A republikánusok kifogásolták a képviselőházban elfogadott új jogszabályokat, és a legfelsőbb bíróság döntését éltették.

Cathy McMorris Rodgers republikánus képviselő szerint a demokraták döntésének

semmi köze a nők egészségének védelméhez, és rá akarnak kényszeríteni egy szélsőséges irányzatot az amerikai emberekre.

Abortusz USA
Fotó: Bryan Olin Dozier/Getty Images

Az amerikai legfelsőbb bíróság június végén úgy döntött, hogy érvényteleníti a Roe kontra Wade ügyben született ítéletet. Az 1973-as jogesetben a testület azt mondta ki, hogy alkotmányellenesnek számít az abortuszjog korlátozása. A változás következtében a tagállamok szabadon rendelkezhetnek az abortusz szabályozásáról. Az AP szerint az államok fele betilthatja a terhességmegszakítást.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.