Az 1968-ban készült Rómeó és Júlia című Shakespeare-adaptáció sztárjai, Olivia Hussey és Leonard Whiting, pert indítottak a Paramont Picturesszel szemben, arra hivatkozva, hogy megtévesztették őket a forgatás idején – írja a New York Post. 

A 70-es éveikben járó színészek szexuális kizsákmányolással és kiskorúakról készült meztelen tartalmak terjesztésével vádolják a filmcéget, és több mint 500 millió dolláros kártérítést követelnek a cégtől.

A benyújtott kereset szerint a gyermekszínészeknek előzetesen azt ígérték, hogy nem lesz meztelenkedés a filmben, csak testszínű ruhákban kell szerepelniük, a forgatás utolsó napjaiban azonban Zeffirelli állítólag mégis azt kérte tőlük, hogy csak testfestéssel szerepeljenek egy adott jelenetben. Állítólag a rendező azzal fenyegetőzött, hogy ellenkező esetben megbukik a film – számolt be a Variety.

Romeo And Juliet British actors Leonard Whiting, as Romeo, and Olivia Hussey as Juliet, in 'Romeo And Juliet', directed by Franco Zeffirelli, 1968. (Photo by Silver Screen Collection/Getty Images)
Olivia Hussey és Leonard Whiting a Franco Zeffirelli által rendezett Rómeó és Júlia című filmben. 
Fotó: Silver Screen Collection / Getty Images

A forgatás idején Hussey 15, Whiting pedig 16 éves volt, állításuk szerint az esetet követően mentális problémákkal küzdöttek, és további munkalehetőségektől is elestek.  Tony Marinozzi, Hussey és Whiting menedzsere úgy nyilatkozott, hogy a színészeket megtévesztette a 2019-ben elhunyt Zeffirelli. A páros ügyvédje, Solomon Gresen szerint pedig a kiskorúakról készült hasonló képek nyilvános bemutatása illegálisnak minősül.

Nagyon fiatal, naiv gyerekek voltak a 60-as években, akiknek fogalmuk sem volt arról, hogy mi vár rájuk

 – mondta. Egy, a Varietynak 2018-ban adott interjúban Hussey megvédte a szóban forgó jeleneteket, arra hivatkozva, hogy a film indokolttá tette őket. 

A gyermekek szexuális zaklatásával kapcsolatos perek elévülési idejét Kaliforniában egy 2020-as állami törvénymódosítás értelmében ideiglenesen felfüggesztették, ami miatt ugrásszerűen megnőtt a különböző szervezetek és személyek ellen indított perek száma. Az idei évtől azonban ismét él a korlátozás, hogy 40 évnél idősebbek már nem perelhetnek a gyermekkorukban elszenvedett szexuális bántalmazás miatt. Hussey és Whiting éppen a december 31-i határidő előtt nyújtotta be keresetét.