Az iráni hatóságok januárban és februárban legalább 94 embert végeztek ki – közölte csütörtökön az Amnesty International (AI) nemzetközi emberi jogi szervezet. Az AI és az Abdorrahman Boroumand Center, egy iráni emberi jogi szervezet, amelynek székhelye az Egyesült Államokban van, közölte, hogy az iráni hatóságok legalább egy ahvázi arabot, 14 kurdot és 13 beludzsot végeztek ki „súlyosan igazságtalan pereket” követően, és több mint tíz további embert ítéltek halálra az év eleje óta.

A picture taken on November 10, 2019, shows an Iranian flag in Iran's Bushehr nuclear power plant, during an official ceremony to kick-start works on a second reactor at the facility. - Bushehr is Iran's only nuclear power station and is currently running on imported fuel from Russia that is closely monitored by the UN's International Atomic Energy Agency.
Fotó: AFP

Az ahvázi arabok, a kurdok, valamint a beludzsok önállóságuk kivívását szeretnék elérni.

Az emberi jogi szervezetek kutatásai szerint a kivégzések száma jelentősen megnőtt az előző év óta. 

Forrásaikra hivatkozva „szörnyű szexuális erőszakról és egyéb kínzásokról szóló állításokról” is beszámoltak.

Roya Boroumand, az Abdorrahman Boroumand Központ ügyvezető igazgatója azt mondta, az iráni hatóságok ijesztő mértékben hajtanak végre kivégzéseket.

Kivégeztek Iránban egy brit-iráni kettős állampolgárt

Iránban kivégezték a kémkedés vádjával halálra ítélt brit-iráni állampolgárságú Ali Reza Akbari egykori védelmi miniszterhelyettest – jelentette az ország igazságügyi hírügynöksége szombaton. A Mizán közlése szerint a férfit a brit hírszerző szolgálatnak végzett kémkedés miatt ítélték halálra.

Dianay Eltahawy, az IA munkatársa arról számolt be, hogy 

a kivégzések rendszeresek, miközben a vádlottak elítélésére kínzással hamisított vallomásokat használnak fel a súlyosan igazságtalan perekben.

A nyilatkozó sürgetett minden államot, hogy gyakoroljon egyetemes joghatóságot minden olyan iráni tisztviselő felett, akit alaposan gyanúsítanak a nemzetközi jog szerinti bűncselekmények és az emberi jogok egyéb súlyos megsértése miatt fennálló büntetőjogi felelősséggel.

Az emberi jogi aktivisták évek óta élesen bírálják a halálbüntetés alkalmazását Iránban, mondván, hogy azt az elnyomás eszközeként és tisztességtelen perek után alkalmazzák.

A kivégzések hivatalos számai nem ismertek. Az Amnesty International szerint 2022 első felében legalább 250 embert végeztek ki Iránban, főként kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatt.

A halálos ítéleteket Iránban általában akasztással hajtják végre.