BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szijjártó: Magyarország Bosznia-Hercegovinát is mielőbb az Európai Unióban látná

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A kormány integrációs szakértőkkel segíti a csatlakozási folyamat felgyorsítását.

Magyarország a felelős szomszédságpolitika jegyében mindent megtesz azért, hogy a Nyugat-Balkán és benne Bosznia-Hercegovina meg tudja őrizni hosszú távon a stabilitását és a békéjét – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.

Szijjártó Péter
Fotó: Borsos Mátyás / Szijjártó Péter Facebook

A mostani nehézségek közepette nagyon nincs szükség újabb biztonsági kihívásra Európában, a Nyugat-Balkán békéje, stabilitása és nyugalma pedig kulcsfontosságú e téren, különösen a szomszédságban lévő Magyarország számára – mondta a tárcavezető a boszniai kollégájával, Elmedin Konakoviccsal közös sajtótájékoztatóján.

Bosznia-Hercegovina stabilitása és békéje nélkül nem képzelhető el stabilitás és béke a nyugat-balkáni térségben

– hangsúlyozta.

Hazánk elkötelezett támogatója az ország európai uniós csatlakozásának, ezért a kormány integrációs szakértőkkel segíti a folyamat felgyorsítását

– közölte. Majd úgy vélekedett, hogy az EU növekedési potenciálja területileg és gazdaságilag is csakis a Nyugat-Balkán irányába mutat, a közösségnek ezért ma nagyobb szüksége van a régióra, mint fordítva.

Ezért arra kérjük nyugat-európai barátainkat, hogy ne akadályozzák tovább az Európai Unió bővítését, legyen vége a képmutatásnak

– mondta.

Szijjártó Péter ezután érintette a biztonság fenntartását, s emlékeztetett arra, hogy Magyarország 164 katonával vesz részt az EU boszniai békefenntartó missziójában. Kiemelte továbbá, hogy miután az afgán haderő finanszírozására szánt pénzt a kivonulás ellenére sem kapják vissza a NATO-tagállamok, a kormány ebből 800 ezer dollárnyit Bosznia-Hercegovina védelmi képességeinek fejlesztésére irányított át.

A magyar támogatás harmadik területeként a helyi gazdaság fejlesztését említette. 

Leszögezte, hogy a boszniai Szerb Köztársaságban 11 millió eurónyi támogatást adtak helyi gazdáknak, hogy gépparkjukat Magyarországon gyártott eszközökkel korszerűsítsék, 

és nemrég elindult a program második köre is 17 millió euró értékben.

Ez jó Bosznia és Hercegovinának, hiszen fejlődik a gazdaság, a mezőgazdaság, hatékonyabbak lesznek a gazdák, és jó nekünk is, mert magyar mezőgazdasági gépeket és eszközöket vásárolnak, tehát ennek az iparágnak az exportját így tudjuk elősegíteni

– fogalmazott.

Tavaly megdőlt a Bosznia-Hercegovinába irányuló export rekordja 460 millió euróval, miközben a kétoldalú kereskedelmi forgalom meghaladta a 600 millió eurót

– számolt be a miniszter.

Örülünk annak, hogy a magyar vállalatok szerepet kaptak a boszniai energiaellátás modernizálásában, a megújuló energiák felhasználásában, a légi közlekedés területén és a víziparban is

– közölte.

A Nyugat-Balkánnak akkor tudunk igazán segíteni, ha folyamatos párbeszéd van az ott megválasztott vezetőkkel

– összegzett. 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.