A Gázai övezetbe hurcolt amerikai túszokról és az övezet palesztin civiljeinek nyújtott humanitárius segélyekről egyeztetett Joe Biden amerikai elnök és Benjámín Netanjáhú izraeli miniszterelnök vasárnap esti telefonbeszélgetésén – jelentette az izraeli média hétfőn.

US President Joe Biden listens to Israel's Prime Minister Benjamin Netanyahu as he reads a statement in Tel Aviv on October 18, 2023, amid the ongoing battles between Israel and the Palestinian group Hamas. US President Joe Biden landed in Tel Aviv on October 18, 2023 as Middle East anger flared after hundreds were killed when a rocket struck a hospital in war-torn Gaza, with Israel and the Palestinians quick to trade blame. (Photo by Brendan Smialowski / AFP)
Fotó: AFP

Joe Biden amerikai elnök vasárnap esti beszélgetésükön megköszönte Benjámín Netanjáhú miniszterelnöknek, hogy Izrael segítséget nyújtott két amerikai állampolgárságú túsz kiszabadításában a Hamásztól.

Péntek este a Hamász szabadon engedett több mint kétszáz, Izraelből az övezetbe hurcolt túszból két amerikai állampolgárt, egy ötvenkilenc éves anyát és tizennyolc éves lányát.

Netanjáhú megvitatta Bidennel a Hamász által fogságban tartott összes elrabolt túsz, köztük az amerikai állampolgárok szabadon bocsátásáért folyó erőfeszítéseket, és annak biztosítását, hogy az övezet lakói elhagyhassák Gázát.

Izraeli háború: egyetlen átengedett segélyszállítmány nagyon kevés a katasztrófa elkerüléséhez

A kairói békecsúcs felszólalói szerint a nemzetközi humanitárius jogot háborús körülmények között is be kell tartani.

Az izraeli miniszterelnöki hivatal a megbeszélés után közleményt adott ki, amely szerint Izrael nem szállít humanitárius segélyt területéről Gázába, és az övezetbe máshonnan érkező dolgokat is felügyeli.

Izrael nem ad humanitárius segélyt Gázának, és megakadályozza, hogy mások felügyelet nélkül szállítsanak utánpótlást

– olvasható a közleményben.

Az Egyesült Államok azt tanácsolta Izraelnek, hogy halasszák el a Gázai övezetbe történő szárazföldi belépést, hogy időt nyerjenek az elraboltak kiszabadítására és a további humanitárius segélyek eljuttatására a palesztinokhoz. Ezzel időt nyernek a felkészülésre az Irán-barát milíciák stratégiai célpontok elleni lehetséges támadásai ellen is.

A források hangsúlyozták, hogy a Fehér Ház nem követelte a gázai szárazföldi hadművelet késleltetését, és továbbra is támogatja a lépést, valamint annak Izraelben meghirdetett célját, az iszlamista Hamász terrorszervezet felszámolását.

Az amerikai külügyminisztérium vezető tisztségviselői szerint Antony Blinken amerikai külügyminiszter már néhány órával az október 7-i meglepetésszerű terrortámadás után beszélt Mohammed bin Abdulrahman al-Thani katari miniszterelnökkel, és már akkor felvetette az elraboltak kérdését.

Izraeli háború: százmilliárdos pakkot kér a fegyveres konfliktusok kezelésére az amerikai elnök

Újabb nagy költségvetési csomag elfogadását kéri a kongresszustól Joe Biden.