„Ezt a háborút abba kell hagyni, tűzszünetre és béketárgyalásokra van szükség” – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter pénteken Tatán, ahol a szlovák védelmi miniszterrel közösen meglátogatta az új technikai eszközökkel ellátott Klapka György 1. Páncélosdandárt és a kiképzésüket támogató szimulációs központot.

A magyar légierő biztosíthatja Szlovákia légterét.
Fotó: MTI

A tárcavezető hozzátette, az Ukrajnában dúló háború körülményei és eseményei értékelésében egyetért szlovák kollégájával.

Bármilyen vékony is az a hang, amit mi a kezdetek óta képviselünk, egyre erősebben és határozottabban kell kimondani

– fogalmazott.

A politikus rámutatott, hogy Szlovákia és Magyarország egyszerre tag az Európai Unióban és a NATO-ban, a legfontosabb azonban, hogy egymás szomszédjai, közös történelemmel, közös értékekkel és a lehető legszorosabb stratégiai partnerségben.

Hangsúlyozta, Szlovákia bizalmát jelzi, hogy új harcászati repülőgépei megérkezéséig 

a magyar légierő biztosíthatja a szomszédos ország légterét.

A miniszter 

  • a Leopard 2A7, 
  • a PzH 2000, 
  • a Lynx és 
  • a Gidrán harceszközök bemutatóját követően kiemelte, 

a korszerű eszközök egy részét Magyarországon gyártják, így a védelmi ipar területén is közös gondolkodásra és együttműködésre nyílik tér.

Robert Kalinák szlovák miniszterelnök-helyettes, védelmi miniszter köszöntőjében kiemelte, nem helyes, ha az Európai Unióban csak egy nézőpont létezhet. Úgy vélte, a konfliktusok meghosszabbítása egyik országnak sem válik hasznára. Békére és nyugalomra van szükség ahhoz, hogy foglalkozni tudjunk a saját országaink fejlesztésével – mondta.

Valami készül, és már pénz is van rá: katonai célú magyar beruházásra adott százmilliókat az EU

Az orosz–ukrán háború kellett ahhoz, hogy az felismerje, szüksége van a katonai mobilitás fokozására. Ezt a célt szolgálja a tatai vasútállomás átépítése is.