A magyar–amerikai katonai együttműködés állandóságát és a kölcsönösségét hangsúlyozták a washingtoni magyar nagykövetségen Fabriczy Kováts Mihály, az amerikai függetlenségi háború magyar huszárezredesének emlékére rendezett panelbeszélgetés magas rangú résztvevői, diplomaták és katonatisztek kedden.
A magyar külképviseleten tartott eseményen a nagykövet nevében felszólaló első beosztott, Schmitt Pál Péter különösen fontosnak nevezte, hogy a jelen időszakban a NATO és tagállamai között megmaradjon a szolidaritás szellemisége, és védelmi szövetségnek tartsák meg a szervezetet, aminek része, hogy a NATO-nak ki kell maradnia a keleti szomszédságában, Ukrajnában zajló katonai konfliktusból.
A magyar diplomata kifejezte reményét, hogy a magyar–amerikai kétoldalú kapcsolatok a következő időszakban abba az irányba indulnak el, ahol az első Trump-adminisztráció idején voltak, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a védelmi és katonai kapcsolatok az elmúlt négy évben is erősek maradtak.
Szegő László dandártábornok, katonai attasé arra emlékeztetett, hogy a magyar hadsereg modernizációja 2016-ban kezdődött, a folyamat egy átfogó és nagyszabású fejlesztési program. Hangsúlyozta, hogy
2023-ban a magyar védelmi kiadások elérték, mostanra pedig meghaladták a NATO-ban előírt GDP-arányos 2 százalékot,
valamint arra is felhívta a figyelmet, hogy a magyar katonai kiadások több mint 40 százaléka fejlesztési célokra fordítják.
Robert Riley, az amerikai védelmi minisztérium, a Pentagon Nemzeti Gárda parancsnokának külpolitikai tanácsadója a Magyarország és az ohiói nemzeti gárda között fennálló több évtizedes együttműködést emelte ki, és azt hangoztatta, hogy ez a kapcsolat kölcsönösségre épül, nem egyirányú. Hozzátette, hogy
a két ország között bizonyos időszakokban és egyes témákban lehetnek nézetkülönbségek, de a katonai partnerség Magyarország és Ohio állam között stabil.
Boldizsár Gábor ezredes, a virginai Norfolkban működő NATO-támaszponton szolgáló magyar összekötő az MTI-nek adott nyilatkozatban többek között arra hívta fel a figyelmet, hogy az Egyesült Államok közeledik függetlensége kikiáltásának 250. évfordulójához, aminek kivívásában a könnyűlovasságnak nagyon fontos szerepe volt. Ennek a megteremtésében vett részt kiképzőként és oktatóként a 300 éve született Fabriczy Kováts Mihály, huszárezredes.
A magyar nagykövetségen tartott eseményen az amerikai külügyminisztérium képviseletében részt vett Sonata Coulter, az amerikai külügyminisztérium európai és euroázsiai térségért felelős helyettes államtitkára.
Oroszország egyértelműsített: ha NATO-katonák jelennek meg Ukrajnában, az háborút jelent
Oroszország újfent leszögezte: ha NATO-erők jelennek meg Ukrajnában, az nyílt háborút jelent a szövetség és köztük. Az orosz vezetés arra reagált, hogy az észt külügyminiszter egyértelműen kijelentette, NATO-katonákat kell Ukrajnába küldeni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.