„Egyetlen tagállam sem küldhet vissza hazájába szíriai menedékkérőt, ha ott valódi életveszélynek vagy kínzásnak, embertelen vagy megalázó bánásmódnak van kitéve” – jelentette ki Michael O’Flaherty, a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács (ET) emberi jogi biztosa kedden.
A szíriai fejlemények és az „Aszad-rezsim” bukásának hatására az ET több tagállama felfüggesztette a szíriaiak menedékkérelmének feldolgozását, és bejelentette, hogy a helyzet megváltozása miatt a már védelme alatt álló szíriaiak visszaküldését tervezi. Mindez kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy az érintett államok a nemzetközi menekültügyi és emberi jogi kötelezettségekkel, különösen a visszaküldés tilalmának elvével összhangban járnak-e el – hívta fel a figyelmet.
A visszaküldéseket illetően a gyorsan változó szíriai helyzet miatt óvatos, bizonyítékokon alapuló döntéseket kell hozni. O’Flaherty kiemelte, hogy
a menekültstátusz visszavonásához alapvető és tartós változások kellenek a származási országban.
Ezt az elvet a védelem egyéb formáinál, a többi között az uniós jog szerinti kiegészítő védelemben részesülők esetében is tiszteletben kell tartani. Ezenkívül a védelem nem vonható vissza azoknál, akik számára a múltbeli üldöztetésből eredő kényszerítő okok lehetetlenné teszik a visszatérést.
A szíriaiak védelmi státuszának bármilyen megváltoztatására csak az emberi jogi kockázatok alapos értékelését követően kerülhet sor. „A szíriaiak kérelmének értékelése során tisztességes, egyénre szabott eljárást kell biztosítani, és nem szabad arra az általános feltételezésre támaszkodni, hogy Szíria most már biztonságos ország” – fogalmazott.
Azon szíriaiak esetében, akik vissza akarnak térni hazájukba, a tagállamoknak gondoskodniuk kell arról, hogy ezt ők tájékozottan és valóban önként tegyék meg. Végezetül, ha a szíriai helyzet arra készteti az embereket, hogy elmeneküljenek az országból, az ET-tagállamoknak szavatolniuk kell a menekültügyi eljárásokhoz való valódi és hatékony hozzáférést, és el kell kerülniük a kollektív kitoloncolást – tette hozzá az Európa Tanács emberi jogi biztosa.
Megtalálták Szíria átmeneti kormányának vezetőjét
A legnagyobb, szunnita lázadócsoport vezetője lesz Szíria új kormányzója. Mohamed el-Basír március elejéig töltené be a tisztséget. A szíriai átmeneti kormányban több olyan miniszter is lesz, aki a megbukott Bassár el-Aszad-kormánynak is tagja volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.