BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Prime Minister Donald Tusk Visits Poland's Border With Russia

Fegyverkezz, Németország, most mutasd meg Európának! – váratlan helyről érkezett sürgetés

Mutasson példát az Európai Uniónak Németország, és növelje a védelmi kiadásait – sürgette kedden egy magas rangú lengyel védelmi tisztségviselő. Németország fegyverkezése, amit Varsóból sürgetnek: ez minden, csak nem az, amire számíthattunk a második világháború óta eltelt nyolcvan év java részében – a lengyel politikus azt firtatja: mit csinál Berlin, miközben „Európa vezetési válságban van”.

Aki ismeri a lengyelek vérben született történelmi irtózatát az orosz és a német militarizmustól, felkapja a fejét a keddi hírre. Egy magas rangú lengyel védelmi tisztségviselő sürgeti: Németország mutasson példát az Európai Uniónak, és pörgesse fel a védelmi kiadásait. 

Németország fegyverkezzen – egy meghökkentő sürgetés Varsóból: nyugaton. A képen: Donald Tusk lengyel miniszterelnök határvédműveket látogatott meg: keleten Prime Minister Donald Tusk Visits Poland's Border With Russia
Németország fegyverkezzen – egy meghökkentő sürgetés Varsóból: nyugaton. A képen: Cezary Tomczyk (középen) határvédműveket látogatott meg: keleten / Fotó: Damian Lemaski

Németország, az unió legnépesebb állama és legnagyobb gazdasága, a februári előrehozott választásokra vár éppen, miután a költségvetési problémákkal küszködő baloldali kormánykoalíció megbukott. Napokkal azt követően, hogy Donald Trump nyerte az amerikai választást, akinek január 20-án kezdődő elnöksége alatt Washington, ha nem sikerülne békét teremteni, várhatóan az európaiakra hagyja Ukrajna háborújának támogatását. 

Az unió csak az idén választott új parlamentet és Európai Bizottságot, de Cezary Tomczyk lengyel védelmiminiszter-helyettes a Bloomberg hírügynökségnek azt a véleményét fejezte ki, hogy 

Európa ma vezetési válságban van.

Többet kellene elvárnunk Európa központjától, különösen Németországtól – tette hozzá. 

Lengyelországot már egy éve nem a patrióta-konzervatív PiS kormányozza, de Berlint fegyverkezésre sürgetni a történelmi háttér ismeretében Donald Tusk miniszterelnök balra hajló koalíciójától is meglepő. Ezt elismeri maga a nyilatkozó is:

Nem igazán gyakran történik, hogy lengyel mondja a németnek: fegyverügyben többet kellene tennetek

– helyezte kontextusba a noszogatást Tomczyk. Az üzenet: most mutassátok meg, hogy ti vagytok a főnök, amikor tényleg kell.

Európai hadsereg nincs, német vagy francia irányadás szintúgy

A lengyel mutatóujj nem véletlenül irányul Berlin, és nem Brüsszel vagy Párizs felé.

  • Donald Trump egyértelművé tette, hogy az amerikaiak már eleget költöttek a NATO-ra, és az európaiak magukra maradnak, ha Ukrajna háborúját akarják támogatni. Márpedig az oroszokkal szemben, ha lehet, még a németeknél is nagyobb történelmi iszonyt érző lengyelek egyértelműen Kijev mögött állnak.

Ennek megfelelően Lengyelország fel is pörgette a fegyverkezést, de Varsó sem kíván magára maradni.

  • Az Európai Bizottságnak nincsen hadserege. 
  • Az atomhatalom Franciaország elnöke, Emmanuel Marcon ugyanúgy béna kacsa, mint a német kancellár (még legalább néhány hónapig Olaf Scholz). Ha lehet még inkább: a franciák nyáron előrehozott választást tartottak, az előretörő háborúellenes radikális jobboldal kihagyásával akkor felállított kormány a napokban már meg is bukott a költségvetés miatt, és utódja aligha tud majd háborúpárti büdzsét elfogadtatni.

A németeknél – ahol a kormányzó bal és a kihívó kereszténydemokraták (CDU) egymással tülekedve biztosítják nem szűnő támogatásukról Kijevet – esetleg lehet mit kezdeni, hiszen választási kampány indult, és politikai változás várható, amelybe akár az is beleférhet, hogy a védelmi kiadások javára engedjenek az Angela Merkel visszavonult kancellár nevéhez kötődő takarékos költségvetési politikából a németek. 

Vásároljon fegyvert közösen Európa – Varsó ezt szeretné

A lengyelek védelmi kiadásokban már jóval az európai szövetségesek által az elmúlt évtizedben általában alulról figyelt NATO-iránymutatás, a GDP 2 százaléka felett járnak. Idén 4,7 százalék a kiadásuk, dollárban számolva 46,4 milliárd, ami elképesztően sok és nagy teher a német 76 milliárdhoz (72 milliárd euró) képest, hiszen a német gazdaság mérete több mint ötszörösen haladja meg a lengyelt.

Az EU elnökségét januártól a nyárig Varsó veszi át Budapesttől, és a féléves időszak programját ismertetve Andrzej Domanski lengyel pénzügyminiszter kedden Brüsszelben arról biztosította hivatali kollégáit, hogy a védelmi és biztonsági kiadások finanszírozása prioritás lesz.

Tomczyk elmondta: új pénzügyi kereteket szükséges megvizsgálni, például azt, hogy katonai kiadásokat közös európai adósság kibocsátásával kellene fedezni, ami „megengedné, hogy többet vásároljunk és jobban felkészültek legyünk” Oroszország harciasságával szemben.

Közösen eladósodni Európában fegyverekért, amelyek eséllyel a kelet-európai sztyeppe darálójában kötnek ki, ettől minden bizonnyal sokak haja feláll majd a most következő vitákban. 

Németország például ellenezte. 

A németek védelmi kiadásai most először haladták meg a NATO-küszöböt, és Scholz kancellár további bővülést ígért. Berlin európai közreműködés helyett maga állított fel egy 100 milliárd eurós adósságból feltöltendő alapot a német fegyverkezés finanszírozására.   

Boris Pistorius német védelmi miniszter korábban visszautasította a kritikákat, hogy túl keveset költenének. Tomczyk nyilatkozatára egyelőre nem érkezett reakció Berlinből. A német média ugyanakkor rég az oroszok terjeszkedési szándékai miatti aggodalmaktól hangos. Német tisztségviselők – köztük Bruno Kahl, a külföldi hírszerzés feje is – arra figyelmeztettek: Vlagyimir Putyin orosz elnök szándéka „tesztelni a Nyugat vörös vonalait”. Hát ez az – konstatálta Tomczyk.

Azt hallani, Németország háborút vár, tervek készülnek, és hogy évek vannak a felkészülésre. Akkor azt javasolnám, hogy ideje tényleg elkezdeni készülni.

Veszély fenyegeti az ukrajnai békekötést és Európát: lecke az izraeli háborúból
Értetlenséget okozhat: miközben Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán soha nem volt még ilyen erős a remény az ukrajnai békekötésre, a világot fenyegető háborús veszélyre sem koncentrált még a közbeszéd akkora intenzitással, mint jelenleg. Az ukrajnai háború egy fájdalmasan lehetséges kimenetelét illetően az izraeli háború szolgál magyarázattal és keserű leckével: az óvatosság a legnagyobb mértékben indokolt.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.