BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Miniszterelnökök gyűjtőhelye lesz az új francia kormány

Élisabeth Borne és Manuel Valls korábbi miniszterelnökök is is tagjai lesznek az új francia kormánynak. Nehéz időszak áll Francois Bayrou leendő kisebbségi francia kormánya előtt.

Bemutatták hétfőn Francois Bayrou francia miniszterelnök kormányának tagjait. Emmanuel Macron államfő kabinetfőnöke, Alexis Kohler tájékoztatása szerint a mintegy 30 tagú új francia kormány két korábbi miniszterelnök is tagja lesz Élisabeth Borne és Manuel Valls személyében. Borne a jövőben az oktatásért, Valls pedig a tengeren túli területekért felelős tárcát fogja vezetni.

francois bayrou
francia kormány
Nehéz időszak áll Francois Bayrou leendő kisebbségi francia kormánya előtt / Fotó: AFP

A leendő új francia kormány további tagjai

  • Az előző kormányból maradt a posztján Bruno Retailleau belügyminiszter, Sébastien Lecornu védelmi miniszter és Jean-Noel Barrot, a francia diplomácia vezetője.
  • Gérald Darmanin egykori belügyminiszter a jövőben igazságügyi miniszterként fog szolgálni. 
  • Eric Lombard, aki jelenleg az állami befektetési alap (CDC) bankárja, a pénzügyminiszteri tisztséget kapta meg, Amélie de Montchalin pedig a költségvetési minisztériumot fogja vezetni. 

Francois Bayrou a december elején a parlamentben bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatott Michel Barnier-t váltja a kormányfői székben. Ő a hatodik miniszterelnök Emmanuel Macron 2017-ben elkezdődött elnöksége alatt, és a negyedik 2022 óta, amióta újraválasztották államfőnek Macront.

Nehéz időszak áll Francois Bayrou leendő kisebbségi kormánya előtt

Az új miniszterelnök feladata egy olyan kisebbségi kormány megalakítása, amely képes túlélni a többségben lévő ellenzék újabb bizalmatlansági eljárásait, és összeállítani a jövő évi költségvetést, amellyel egyelőre nem rendelkezik Franciaország. A költségvetési helyzet gyors kormánydöntéseket követel, ugyanis szakértők szerint az államháztartási hiány idén meghaladhatja a GDP 6 százalékát, és költségvetés hiányában nem lesz elérhető a jövőre kitűzött 5 százalék sem. 

A július 7-i előrehozott választások eredményeként háromosztatúvá vált a Nemzetgyűlés 11 frakcióval, és egyik párt sem tudott abszolút többséget szervezni maga köré. Szeptemberben az elnöki tábor, a centristák és a jobbközép köztársaságiak alakítottak kisebbségi kormányt, a másik két tábor, a választásokon élen végző, de a kormányból kimaradó baloldali pártok és a szuverenista jobboldali Nemzeti Tömörülés pedig ellenzékben maradt. Ez utóbbi két tömb buktatta meg december 4-én bizalmatlansági indítvánnyal a kisebbségi kormányt, amely a parlament megkerülésével kívánt megszorításokat bevezetni a jövő évi költségvetésben.

Nagyjából nulla az új francia miniszterelnök túlélési esélye - ő is beleszalad a költségvetési késbe

A francia ellenzék bohócot akar csinálni Emmanuel Macronból, aki egy éven belül a negyedik kormányfőt nevezi ki. Az új francia miniszterelnökre sem vár azonban hosszú és fényes karrier; hiába enged esetleg a megszorításokból, az ellenzék így is a megbuktatására játszik.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.