BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hivatalos: kezdődik az influenzaszezon Magyarországon

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A következő hetekben ugrásszerűen megnőhet az influenza fertőzöttek száma Magyarországon, miután a vírus örökítőanyagának szennyvíz koncentrációja az ország több pontján is emelkedik. Öröm az ürömben, hogy ezzel szemben a Covid fertőzöttség terjedése megállni látszik.

Emelkedett az influenza A örökítőanyag országos átlagkoncentrációja, így a következő 1-2 hétben nőni fog idehaza az influenzások száma, írja az Index a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) alapján.

influenzaszezon
Itt a bejelentés: kezdődik az influenzaszezon Magyarországon / Fotó: Székelyhidi Balázs

A központ közleménye szerint az 51. naptári héten Budapest Észak-pesti és Központi Szennyvíztisztító Telep ellátási területén, Budapest agglomerációs településeinek egyesített mintájában, valamint Békéscsaba, Debrecen, Győr, Kecskemét, Nyíregyháza, Pécs, Salgótarján, Tatabánya és Veszprém esetében volt kimutatási határ felett az influenza A vírus örökítőanyagának mennyisége. 

Ez azt jelenti, hogy az elkövetkezendő 1-2 hétben nőni fog az influenzások száma. 

Az influenza A vírus szennyvízből történő kimutatását 2023 januárja óta végzi az NNGYK. A mintavételi helyek megegyeznek a SARS-CoV-2-kimutatásnál bemutatott nagyvárosokkal, így a vizsgálatok ebben az esetben is a hazai lakosság több mint 40 százalékát fedik le.

A szennyvízmintákat a szennyvíztelepek üzemeltetői veszik, majd a vármegyei kormányhivatalok Népegészségügyi Főosztályainak munkatársai szállítják az NNGYK laboratóriumába. A vizsgálatok a mintavételt követő 48 órán belül kezdődnek el. A mintákból az ülepedő szennyeződések eltávolítása után ultraszűréssel koncentrálják a vírusrészecskéket, azután a koncentráció mérése a tisztított nukleinsavból digitális PCR-technológiával történik. A folyamat azonos reakciótérben zajlik a SARS-CoV-2-kimutatással (multiplex PCR).

A központ tájékoztatójából kiderül, hogy a SARS-CoV-2, vagyis a koronavírus-örökítőanyag országos átlagkoncentrációja csökken.

Csökkenő tendencia figyelhető meg Budapest Dél-pesti és Központi Szennyvíztisztító Telep ellátási területén, Miskolcon és Salgótarjánban. Stagnálás 18 helyszínen látható, míg emelkedés sehol sem tapasztalható. Kiemelték, hogy a szennyvízadatok alapján várhatóan a Covid–19-fertőzések számának emelkedése a közeljövőben megáll.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.