Miközben Oroszország Ukrajnában előrenyomul, a közelmúltban taktikai kudarcokat szenvedett a Közel-Keleten: Aleppó szíriai lázadók kezére kerülése pedig csupán a legutóbbi a Kreml számára fejfájást okozó fejlemények sorában, amelyeket a tavaly október 7-i események indítottak el – írta a Financial Times.
A Gázában zajló háború közepette Izrael egy elhúzódó viszálykodásban szállt szembe Oroszország partnerével, Iránnal, valamint annak helyi szövetségeseivel:
A konfliktus áldozatai között van Moszkva is, amely nem sietett Irán segítségére, az izraeli hadműveletek pedig most a kulcsfontosság fegyverszállítmányait – ezáltal pedig az ukrajnai sikereit – veszélyeztetik.
Az ukrajnai és közel-keleti harcok egyidejűsége növelhette Oroszország és Irán együttműködési szándékát, valamint korlátozza az egymásnak nyújtott támogatást.
A szíriai lázadók villámoffenzívája most tovább növeli Oroszország regionális gondjait, mivel a nemzet „megmentése” volt Moszkva egyik legnagyobb közelmúltbeli sikertörténete. A polgárháborúba való 2015-ös beavatkozással ugyanis Vlagyimir Putyin egy hűséges szövetségest szerzett Bassár el-Aszad szíriai elnökben.
Aleppó 2016 végi elfoglalása a szíriai rezsim által kulcsfontosságú volt, és megnyitotta az utat Oroszország számára az asztanai folyamat elindításához Iránnal és Törökországgal.
Miután 2022-ben kirobbant az orosz–ukrán háború, a Kreml kiszámította, hogy korlátozott erőfeszítéssel fenntarthatja a szíriai állapotokat: katonai jelenlétét csökkentette, valamint elindította Aszad regionális és nemzetközi rehabilitációját.
Ez azonban falba ütközött amiatt, hogy a szíriai vezető egy centimétert sem volt hajlandó engedni Recep Tayyip Erdogan török elnöknek. Emiatt pedig a konfliktus valódi politikai megoldása felé tett előrelépés teljesen megállt, mivel Oroszország akadályozta a szíriai alkotmányozó bizottság összehívását.
A szíriai helyzet váratlan összeomlása most arcpirítóan kellemetlen Moszkva számára, amelynek fel kell készülnie arra, hogy a szövetségesei dominóként fognak eldőlni a térségben. Sajtóinformációk szerint családjával együtt elhagyta Damaszkuszt és ismeretlen helyre távozott Bassár el-Aszad szíriai elnök.
Putyin: le kell állítani a szíriai terroristák agresszióját
Az orosz elnök szerint minden lehetséges módon támogatni kell a hivatalos szíriai kormányt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.