Georgia EU-csatlakozási tárgyalásainak felfüggesztése után erőszakos tüntetések törtek ki Tbiliszi utcáin, amelyek feltűnő hasonlóságot mutatnak a korábbi „színes forradalmakhoz”, például a Majdan eseményeihez. A szakértők kétségbe vonják a tüntetések spontaneitását – írta a Magyar Nemzet.
Miután Georgia néhány nappal ezelőtt felfüggesztette az Európai Unióval folytatott csatlakozási tárgyalásokat az EU által nem elégségesnek tartott demokratikus reformok miatt, heves tiltakozások kezdődtek az országban, és ezrek vonultak a főváros, Tbiliszi utcáira. A tüntetésekből erőszakos összecsapások lettek, a rendőrség könnygázzal és vízágyúkkal oszlatta tömeget, sokakat letartóztattak.
A Magyar Nemzet több szakértőt is megszólaltatott az események kapcsán. Horváth József, a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet igazgatója szerint több dolog is a tüntetések mögötti koordinációra utal. Úgy véli, hogy az ellenzék nem fogadja el a választási eredményt, és a demokratikus folyamatok eredményeit megkérdőjelezve minden eszközt felhasznál a céljai elérésére. Hasonlóságot vél felfedezni az amerikai politikai eseményekkel is. A szakértő azt sem tartja kizártnak, hogy a tbiliszi események mögött szervezett akció áll, hasonlóan a Majdanhoz és más „színes forradalmakhoz”, és aggodalmát fejezi ki a további eszkaláció veszélye miatt.
A georgiai miniszterelnök bejelentette, hogy 2028-ig leállítják az EU-csatlakozási folyamatot, ami országszerte tiltakozó akciókat váltott ki. Egyre több párhuzam mutatkozik Georgia és Ukrajna között. A georgiai vezetés nagyon határozottan kijelentette – a Majdan-tüntetések analógiájára –, hogy Tbilisziből nem lesz Kijev.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.