Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerdán Párizsban kijelentette, hogy nagyon közel van a Gázai övezetben a tűzszünetről szóló megállapodás, amelyről közvetett tárgyalások folynak Izrael és a Hamász palesztin iszlamista szervezet között Katarban.
A Közel-Keleten nagyon közel vagyunk a tűzszünethez és a túszokról szóló megállapodáshoz
– mondta Antony Blinken francia kollégájával, Jean-Noel Barrot-val közösen tartott sajtótájékoztatóján.
Katar az Egyesült Államokkal és Egyiptommal együtt több mint egy éve folytat tárgyalásokat a tűzszünetről és a túszok szabadon bocsátásáról, akiket a háborút kirobbantó, 2023. október 7-én a Hamász által Izrael ellen elkövetett terrortámadás óta tartanak fogva a Gázai övezetben.
Az amerikai diplomácia vezetője Libanonban „tartós békére” számít, miután az izraeli csapatok megkezdték a kivonulást az ország déli részéről. Blinken üdvözölte, hogy „a tűzszünet stabil” Izrael és a libanoni Hezbollah között, csaknem egy hónappal azután, hogy hatályba lépett.
A közelmúltban láttuk, hogy az izraeli erők több mint egyharmada kivonult Libanonból. Hiszem, hogy a tűzszünet híd lehet a tartós béke felé
– jelentette ki.
Az Egyesült Államok és Franciaország Libanon, Izrael és az ENSZ libanoni békefenntartó missziója (UNIFIL) mellett tagja annak az ötoldalú bizottságnak, amelynek feladata a tűzszünet alkalmazásának és esetleges megsértésének ellenőrzése. A tűzszünet november 27-én lépett életbe Libanonban, miután két hónapig nyílt háború folyt Izrael és az Irán-barát iszlamista mozgalom között.
Észak-Korea újabb rakétatesztet hajtott végre: az erőfitogtatásnak az Egyesült Államok is tanúja volt
Az akcióra az amerikai külügyminiszter szöuli látogatásán került sor. A rakéta 1100 kilométert tett meg, majd a Koreai-félsziget és Japán közötti tengerbe csapódott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.