BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
blinken

Blinken: még soha nem voltunk ilyen közel a tűzszünethez – hamarosan újra béke lehet a Közel-Keleten

Az amerikai külügyminiszter szerint hamarosan lezárulnak a tárgyalások Izrael és a Hamász között. Blinken párizsi látogatása során számolt be a tűzszünet előkészületeiről.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerdán Párizsban kijelentette, hogy nagyon közel van a Gázai övezetben a tűzszünetről szóló megállapodás, amelyről közvetett tárgyalások folynak Izrael és a Hamász palesztin iszlamista szervezet között Katarban.

blinken
Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerint hamarosan lezárulnak a tárgyalások Izrael és a Hamász között / Fotó: AFP

A Közel-Keleten nagyon közel vagyunk a tűzszünethez és a túszokról szóló megállapodáshoz

– mondta Antony Blinken francia kollégájával, Jean-Noel Barrot-val közösen tartott sajtótájékoztatóján.

Katar az Egyesült Államokkal és Egyiptommal együtt több mint egy éve folytat tárgyalásokat a tűzszünetről és a túszok szabadon bocsátásáról, akiket a háborút kirobbantó, 2023. október 7-én a Hamász által Izrael ellen elkövetett terrortámadás óta tartanak fogva a Gázai övezetben.

Az amerikai diplomácia vezetője Libanonban „tartós békére” számít, miután az izraeli csapatok megkezdték a kivonulást az ország déli részéről. Blinken üdvözölte, hogy „a tűzszünet stabil” Izrael és a libanoni Hezbollah között, csaknem egy hónappal azután, hogy hatályba lépett.

A közelmúltban láttuk, hogy az izraeli erők több mint egyharmada kivonult Libanonból. Hiszem, hogy a tűzszünet híd lehet a tartós béke felé

– jelentette ki.

Az Egyesült Államok és Franciaország Libanon, Izrael és az ENSZ libanoni békefenntartó missziója (UNIFIL) mellett tagja annak az ötoldalú bizottságnak, amelynek feladata a tűzszünet alkalmazásának és esetleges megsértésének ellenőrzése. A tűzszünet november 27-én lépett életbe Libanonban, miután két hónapig nyílt háború folyt Izrael és az Irán-barát iszlamista mozgalom között.

Észak-Korea újabb rakétatesztet hajtott végre: az erőfitogtatásnak az Egyesült Államok is tanúja volt

Az akcióra az amerikai külügyminiszter szöuli látogatásán került sor. A rakéta 1100 kilométert tett meg, majd a Koreai-félsziget és Japán közötti tengerbe csapódott.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.