BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hódít a nikotinfogyasztás Ausztriában – az „életmódtermékek” tarolnak

Nem cigarettáznak a diákok, hanem az új termékeket fogyasztják.

Gyors ütemben emelkedik a nikotinfogyasztás a diákok körében Ausztriában, az új trend szerint már nem a hagyományos cigaretta, hanem az úgynevezett „életmódtermékekként” árusított nikotinpárnák és az e-cigaretták használata miatt – jelentette ki szerdán Martin Busch osztrák kábítószer-szakértő, a 2024-es ausztriai drogjelentés egyik szerzője.

smoking on children's playground
Nem a hagyományos cigaretta hódít / Fotó: APA-PictureDesk via AFP

Fordulat jöhet

Az új termékek elterjedésének következtében 

a csökkenés évei után előfordulhat, hogy ismét egyre több ember válik nikotinfüggővé. Az új nikotintermékek részben lenullázzák azt a pozitív trendet, hogy a fiatalok kevesebb hagyományos cigarettát szívnak

 – figyelmeztetett a szakértő. 
Míg 2002-ben a 15 éves diákok 22 százaléka napi szinten dohányzott, 2022-ben ez az arány már csak 4 százalék volt. Ugyanakkor 2022-ben már azt tapasztalták, hogy ennek a korosztálynak a 3 százaléka mindennap használt snüsszt, vagyis olyan füstmentes nikotinpárnát, amelyet a száj alsó vagy felső nyálkahártyájára szoktak helyezni, 2 százalék pedig ugyancsak napi szinten szívott e-cigarettát.

Martin Busch arra hívta fel a figyelmet ezzel kapcsolatban, hogy a nikotin rövid időn belül függőséget alakít ki, ráadásul nem kizárt, hogy az ezekhez a termékekhez hozzáadott ízesítők rákkeltők lehetnek, és a magas dózisú nikotin fogyasztásának hosszú távú következményei jelenleg még beláthatatlanok.

Az osztrák drogjelentés szerint 

Ausztriában a 15 év feletti népesség nagyjából ötöde dohányzik napi rendszerességgel. 

A dohányosok harmada ugyanakkor fontolgatja a leszokást, ami a szakértők szerint nagy lehetőséget rejt arra, hogy ténylegesen csökkenjen a cigarettafüggők száma.

Inni is szeretnek

Hosszú távon az egy főre jutó alkoholfogyasztás mennyisége is visszaszoruló tendenciát mutat, azonban míg más országokban a csökkenés gyorsabban ment végbe, 

Ausztria még mindig nagyfogyasztónak számít – derült ki a jelentésből. Az osztrákok 15 százaléka egészségkárosító mennyiségben fogyaszt alkoholt

a férfiak körében ez az arány magasabb, 19 százalék, a nőknél valamivel alacsonyabb, 11 százalék. A férfiak esetében háromszor-négyszer gyakoribbak az alkoholfogyasztáshoz köthető halálokok – mutatott rá Busch. Hozzátette: manapság az alkohol lényegesen kisebb szerepet játszik a közlekedési balesetekben, mint néhány évtizeddel ezelőtt. Míg 1971-ben még 420 ember vesztette életét ittas vezetés miatt bekövetkezett balesetben, 2022-ben 26 ilyen halálesetet jegyeztek fel.

A kábszer is megy

Az illegális kábítószerek piacán stabilnak mondható a szerhasználók aránya. A legmagasabb rizikójú kábítószerek fogyasztását az opioidok uralják, mint például a heroin. Becslések szerint Ausztriában 35-40 ezer ember lehet érintett, túlnyomórészt 25 év feletti férfiak. 

Bár a drogfogyasztók száma nem változott az utóbbi években, a közelmúltban jelentősen emelkedett a halálos kimenetelű túladagolások száma,

aminek okai nem egészen egyértelműek. Martin Busch szerint elképzelhető, hogy ezek az esetek olyan, hosszú ideje függőséggel élő drogfogyasztókat érintettek, akiknek az életkoruk emelkedésével alacsonyabb lett a toleranciaszintjük, és emiatt emelkedett a halálozási kockázatuk.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.