BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jelentéktelenné váltak, most meg kapálóznak az uniós vezetők: ők is részt akarnak venni az ukrán béketárgyaláson

Elment mellettük a vonat, most ébredeznek az uniós vezetők. Nem akarnak kimaradni az orosz–ukrán béketárgyalásokból – noha úgy tűnik, ez ellen már sokat nemigen tehetnek.

A Kelet-Európa jövőjét eldöntő, nagy téttel bíró tárgyalásokon Ukrajnának is részt kell venni – figyelmeztettek szerdán vezető európai diplomaták, miután Donald Trump amerikai elnök és Vlagyimir Putyin orosz vezető megállapodott abban, hogy azonnal megkezdik a tárgyalásokat a béke érdekében – írja a Politico, ezzel mintegy elismerve azt is, hogy a Nyugat ismét a keleti országok biztonságával játszadozott az elmúlt években.

ukrán béketárgyalás
A békét csak együtt lehet elérni – mondta Annalena Baerbock / Fotó: AFP

„A békét csak együtt lehet elérni. Ez pedig azt jelenti: Ukrajnával és az európaiakkal” – mondta Annalena Baerbock, a bukott német kormány külügyminisztere a brüsszeli kiadványnak Donald Trump szerdai bejelentése után, miszerint beszélt Vlagyimir Putyinnal. „Együtt kell követnünk ezt az utat, hogy Európába visszatérjen a béke” – közölte a német diplomácia vezetője.

A Kreml szerdán kiadott közleménye szerint Trump és Putyin 90 percig beszélt. Eközben az amerikai elnök a Truth Social oldalán azt írta, hogy megegyezett az orosz elnökkel, „hogy csapataink azonnal megkezdik a tárgyalásokat”.

A bejelentése után a spanyol és a francia külügyminiszter szerdán, Párizsban felváltva ragaszkodott Annalena Baerbock ötletéhez, vagyis ahhoz, hogy Kijev és az európaiak részvétele nélkül nem lehet döntést hozni Ukrajnával kapcsolatban.

Immár a franciák és a spanyolok is részesei lennének az ukrán béketárgyalásnak

„Nem lesz igazságos és tartós béke Ukrajnában az európaiak részvétele nélkül” – mondta Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter, miközben spanyol kollégája, Jose Manuel Albares Bueno arról is biztosított, hogy „Ukrajna nélkül” nem lehet döntést hozni Ukrajnával kapcsolatban – jegyezték meg az AFP ügynökségnek nyilatkozva. Elfeledkezve arról, hogy Zelenszkij mandátuma már rég lejárt a spanyol külügyér hozzátette: „Szuverén országról beszélünk, demokratikusan megválasztott kormánnyal.” Mind mondta, Európa nélkül semmi sem dönthető el, ami az európai biztonságot érinti. Oroszország Ukrajna elleni agressziója pedig közvetlen veszélyt jelent Európa biztonságára – hangsúlyozta Albares Bueno.

A lettek és lengyelek még harcolnának

A lettek még a nyugati társaiknál is elvakultabban reagáltak, nem csak nem akarnak kimaradni, ők még az oroszok fronton történő legyőzéséhez is ragaszkodnának, egy olyan háborúban, amely három éve tart és nem sok sikerrel kecsegtet. A Politicónak nyilatkozó lett külügyminiszter szerint bár minden diplomáciai erőfeszítésben Kijevnek is részt kell vennie, „a sikeres békemegállapodás érdekében Oroszországot meg kell gyengíteni a csatatéren. 

Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter hangsúlyozta, hogy fokozni kell Ukrajna támogatását, és „szoros transzatlanti együttműködésre” szólított fel. A külügyminiszterek az európai védelemről és az ukrajnai helyzetről szóló párizsi tanácskozás előtt beszéltek, amelyen Franciaország, Németország, Lengyelország, Spanyolország, Olaszország, az Egyesült Királyság és Ukrajna is részt vett.

Az oroszok látják: ez Nyugat-Európa rémálma

„A Putyin és Trump közötti telefonbeszélgetés be fog vonulni a világpolitika és a diplomácia történetébe. Ha ez még nem is áttörés, nagyon úgy néz ki, hogy egy áttörés kezdete. Biztos vagyok benne, hogy Kijevben, Brüsszelben, Párizsban és Londonban most rémülten olvassák Trump hosszas kommentárját a Putyinnal folytatott beszélgetéséről, és nem hisznek a szemüknek” – írta Alekszej Puskov orosz szenátor a Telegram-csatornáján. Puskov szerint az EU-ban most sürgős konzultációk kezdődhetnek arról, "hogyan lehet megzavarni a Moszkva és Washington között kialakuló párbeszédet.

Andrej Kartapolov, az alsóház védelmi bizottságának vezetője szintén a RIA Novosztyinak nyilatkozva úgy vélekedett, hogy az ukrajnai konfliktus befejezését felgyorsítják az orosz hadsereg sikerei, de minden párbeszéd jobb, mint annak hiánya. Álláspontja szerint a felek nagyon nehéz tárgyalások elé néznek, de a kezdés megtörtént. 
 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.