BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Uniós fődiplomata: Ukrajnát nemcsak szavakkal, hanem tettekkel is támogatni kell

Az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője ötmilliárd euró értékű lőszert adna Ukrajnának. Kaja Kallas és Olaf Scholz szerint az ukránok minél erősebbek a harctéren, annál erősebbek a tárgyalóasztalnál is. Igaz ez az Európai Unióra is: ha gyenge, nagyobb az esélye, hogy megtámadják. Éppen ezért a fődiplomata szerint erősíteni kell a versenyképességet, hogy legyen forrás védelmi beruházásokra.

„Üdvözlöm Donald Trump elnök bejelentését, miszerint az Egyesült Államok további légvédelmi eszközöket keres Ukrajna számára, ez rendkívül fontos” – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Brüsszelben. A vezetők arról is tárgyalnak, hogy mit lehet tenni még Ukrajnáért és az európai védelem érdekében.

európai unió
Az Európai Unió fődiplomatája szerint tettekkel is támogatni kell Ukrajnát / Fotó: AFP

A főképviselő konkrét kezdeményezést javasolt Ukrajna számára, ami azokat az eszközöket biztosítaná, amelyekre Volodomir Zelenszkij ukrán elnök szerint szükségük van, ez magában foglal 5 milliárd euró értékű lőszert. Hozzátette:

El kell kezdenünk konkrét lépéseket tenni, és Ukrajnát nemcsak szavakkal, hanem tettekkel is támogatni. Minél erősebbek a harctéren, annál erősebbek a tárgyalóasztalnál is.

Az Európai Unió versenyképességétől függ, hogy megtámadnák-e

Mint mondta, az ülésen szóba kerül a versenyképesség is, mivel a gazdasági teljesítmény és a védelmi beruházások szorosan összefüggenek. „A finanszírozási lehetőségekről már korábban is szó esett, most pedig konkrét lépéseket tervezünk. A megfelelő védelmi beruházások elrettenthetik az agresszorokat, míg a gyengeség támadást ösztönözhet” – hívta fel a figyelmet. 

Olaf Scholz leköszönő német kancellár szerint 

Európának továbbra is erőteljes támogatást kell nyújtania Ukrajnának, függetlenül attól, hogy Washington és Moszkva milyen tárgyalásokat folytat, annak érdekében, hogy Kijev erős pozícióban maradjon, és bármilyen tűzszünet fenntartható legyen.

„Egyértelmű állásponttal kell folytatnunk a támogatásunkat, amely szerint Ukrajna számára igazságos békének kell lehetőséget teremteni” – jelentette ki. 

Gitanas Nauséda litván elnök érkezésekor kiemelte, hogy Európa 87 évvel ezelőtt is hasonló stratégiai döntés előtt állt: „Vagy hagyjuk, hogy az agresszor fokozza az erőszakot és a félelmet, vagy megállítjuk, megbénítjuk az elrettentőképességét, és hiteles védelmi vonalat építünk ki Európa és Oroszország között.”

Mint mondta rövid távon támogatni kell Ukrajnát, katonai segítségre, lőszerre és nagy hatótávolságú rakétákra van szüksége, továbbá növelni kell a nyomást Moszkván egy újabb szankciós csomag bevezetésével, amely a cseppfolyósított földgázt (LNG) és további bankokat érintene.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.