BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rendkívüli: erről állapodott meg Trump és Putyin – nem folytatódik az ukrán háború úgy, ahogy eddig

Az oroszok nem bombázzák tovább az ukrán energetikai létesítményeket. Emellett hadifogolycserére is sor fog kerülni. Tűzszünet ugyanakkor a közeljövőben talán csak a Fekete-tengeren várható.

Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök keddi, két és fél órás megbeszéléséről kezdenek kiszivárogni az első információk, így már arról is tudhatunk, hogy mire jutott egymással a két vezető.

trump, putyin
Fotó: AFP

Putyin a tárgyaláson belement abba, hogy Oroszország nem folytatja az ukrán energetikai infrastruktúra bombázását. Igaz, ez a tél végének közeledtével kevésbé hatékony támadási forma, Oroszország elsősorban a téli hónapokban vette kifejezetten célba az ukrán energetikai létesítményeket. Ugyanakkor cserébe hasonló magatartást várnak el az ukrán féltől is, így 

Magyarországnak nem kell többé attól tartania, hogy támadás áldozata lesz a Török Áramlat gázvezeték vagy a Barátág kőolajvezeték. 

A korlátozás 30 napig él.

A két vezető emellett megállapodott hadifoglyok kicseréléséről is, 175 orosz és 175 ukrán hadifogoly szabadulhat ki. Az orosz fél jóindulata jeléül 23 súlyos sebesült ukrán foglyot is szabadon enged.

Ez kell a tűzszünethez Puyin szerint

Putyin jelezte, hogy a tűzszünet feltétele, hogy Ukrajna ne kapjon több nyugati fegyvert, valamint állítsa le a mozgósítást az országban – derül ki a Sky News összefoglalójából. 

Az oroszok szerint a helyzet politikai és diplomáciai rendezésének és az eszkaláció megelőzésének a feltétele a hírszerzési és katonai segítség teljes megvonása Ukrajnától.

A tárgyaláson szó esett egy esetleges, a fekete-tengeri hajózást érintő tűzszünet kidolgozásáról is, és Putyin beleegyezett abba, hogy a Kurszk régióban állítólagosan bekerített ukrán katonák életét megkímélik, amennyiben azok megadják magukat.

A megbeszélésen nem csak Ukrajna helyzetét vitatták meg, szóba került a Közel-Kelet és a Vörös-tengeren való hajózás helyzete is a húszi támadások árnyékában. Donald Trump a napokban rendelt el légi csapásokat a Jement uraló lázadók ellen. Mindemellett a két ország közötti együttműködés kérdései is felmerültek, például a nukleáris fegyverek terjedésének megelőzése érdekében.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.