BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az ukrajnai békefenntartásról tanácskoztak Londonban

Katonai vezetők vitatták meg a háborús helyzetet Londonban. Több ország aktívan is bekapcsolódna az ukrajnai békefenntartásba.

A jövőbeni ukrajnai békefenntartás gyakorlati kérdéseiről kezdtek tanácskozást csütörtökön Londonban a békefenntartói tevékenységbe bekapcsolódni hajlandó országok katonai vezetői. A zárt körű megbeszélést Keir Starmer brit miniszterelnök hívta össze. A találkozó helyszíne a brit fegyveres erők fegyvernemeinek egyesített londoni főparancsnoksága.

Keir Starmer, London
ukrajnai békefenntartás
orosz-ukrán háború
Keir Starmer kezdeményezte az ukrajnai békefenntartásról szóló egyeztetést / Fotó: Ben Stansall / AFP

Starmer az orosz–ukrán háború rendezéséről általa kezdeményezett, videókapcsolattal megtartott, múlt szombati virtuális csúcsértekezleten jelentette be, hogy megkezdődött az ukrajnai békefenntartási feladatok előkészítésének műveleti szakasza, és a csütörtöki tanácskozás a konkrét tervek kidolgozását célozza.

A BBC tudósítása szerint a munkáspárti brit kormányfő úgy fogalmazott, hogy a cselekvésre kész országok koalíciójának fel kell készülnie bármiféle jövőbeni békemegállapodás védelmére, mivel a közelmúlt történelméből tudható, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök nem tart tiszteletben olyan megállapodásokat, amelyek nem tartalmaznak kellően erőteljes biztonsági elemeket.

Nagy-Britannia katonákkal is beszállna az ukrajnai rendezésbe

Starmer az utóbbi időszakban többször is leszögezte, hogy Nagy-Britannia kész katonákkal és légierővel részt venni a jövőbeni ukrajnai békefenntartásban.

Luke Pollard, a fegyveres erők ügyeiben illetékes brit védelmi minisztériumi államtitkára a BBC közszolgálati televízió csütörtöki hírmagazinjában kijelentette: a cél az, hogy a cselekvésre kész országok koalíciója hiteles katonai erőt tudjon felvonultatni, amely lehetővé teszi a tartós béke megteremtését Ukrajnában. Pollard megfogalmazása szerint, ha Putyinnak sikerül egész Ukrajnát uralma alá hajtania, ahogy ezt hosszú évek óta tervezi, akkor újból felfegyverzi hadseregét, és további olyan térségek után néz, amelyekre kiterjesztheti befolyását.

Keir Starmer miniszterelnök a csütörtöki londoni katonai tanácskozás előtt látogatást tett az egyik nukleáris tengeralattjárón, amely éppen visszatért 204 napos járőrözéséből.

A brit nukleáris ütőerőt hordozó négy tengeralattjáró közül legalább egy mindig járőrözik a világóceán mélyén, de a brit kormány soha nem fedi fel, hogy éppen merre jár, és azt sem, hogy melyik mikor tér vissza a járőrszolgálatból. A Downing Street által Starmer látogatásáról csütörtökön közzétett, videófelvétellel kiegészített tájékoztatás így gyakorlatilag példátlan.

A Vanguard osztályú tengeralattjárók egyenként 16 Trident rakétát hordozhatnak; ezek mindegyike nyolc nukleáris robbanófejjel szerelhető fel. A brit kormány a flotta teljes lecserélését tervezi. A négy új, Dreadnought osztályú tengeralattjáró a 2030-as években áll szolgálatba.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.