Alkotmánybírókat választhat, veszélyhelyzeti rendeleteket emelhet törvényi szintre és dönthet Magyarország Nemzetközi Büntetőbíróságból történő kilépéséről kedden az Országgyűlés, amely megvitatja a helyi önazonosság védelméről és a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslatokat is. A parlamenti honlapon olvasható napirend szerint az ülés 7 órakor kezdődött napirend előtti felszólalásokkal.
Ezt követően határozathozatalok lesznek. A képviselők egyebek mellett dönthetnek a paksi bővítés finanszírozásával kapcsolatos megállapodás módosításáról szóló törvényjavaslatról, a Magyarország Nemzetközi Büntetőbíróságból történő kilépéséről szóló előterjesztésről, és az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktus miatt kihirdetett veszélyhelyzeti rendeletek törvényi szintre emeléséről szóló javaslatról.
Titkos szavazás lesz az Alkotmánybíróság (AB) új tagjairól. A 15 tagú testület három megüresedett helyére két jelölt van, a Fidesz és a KDNP által javasolt Hende Csaba, a törvényalkotási bizottság fideszes elnöke és Polt Péter leköszönő legfőbb ügyész. Tagokat választhatnak a Közszolgálati Közalapítvány Kuratóriumába, valamint a Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottságába.
A határozathozatalok után elkezdődik az igazságügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitája. A 190 oldalas előterjesztés kettős célt szolgál: egyrészt a büntetőjogi tárgyú, másrészt a magánjogi, illetve az igazságügyi szervezetrendszert érintő törvények módosítását.
Napirenden szerepel az egységes közszolgáltatói számlaképről szóló törvény módosítása.
Tárgyalják a helyi önazonosság védelméről szóló javaslatot, amelynek célja, hogy a helyi lakosság megőrizhesse társadalmi, gazdasági és kulturális önazonosságát a külső hatásokkal szemben, így a jövőben az önkormányzat szabadon dönthet a kívánt lakosságszámáról, illetve a betelepülést adófizetési kötelezettséghez kötheti.
Az állatok védelmében szükséges egyes törvénymódosításokról szóló javaslat alapján szabálysértés lesz az állattal való koldulás. Megvitatják az anyakönyvezhető utónevekkel összefüggésben egyes törvények módosítását, amely a magyar utónévjegyzék összeállítását a magyar utónévkincs megőrzése és ápolása céljából a kultúráért felelős miniszterhez telepíti.
A jövőben csak így vásárolhatunk ingatlant az országban – új szereplők is elővásárlási jogot kaptak
Benyújtották a parlamentnek a helyi önazonosság védelméről szóló törvényjavaslatot, amely több ponton is enyhébb, mint a társadalmi egyeztetés során megismert változat. Kikerültek a tulajdonszerzést korlátozó elemek a szövegből, az önkormányzatok viszont így is jelentős új jogköröket kaphatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.