BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kína is megszólalt az Irán–Izrael-konfliktusról: kemény üzenetet küldött – ezt tervezi Peking

Peking a feszültség enyhítésére szólította fel a feleket. Kína szerint az izraeli–iráni konfliktustól a térség országai szenvednének először.

Ha az izraeli–iráni konfliktus tovább eszkalálódik vagy kiszélesedik, annak súlyos következményeit elsőként a közel-keleti országok szenvednék el – figyelmeztetett Kuo Csia-kun, a kínai külügyminisztérium szóvivője hétfőn, a pekingi tárca szokásos sajtótájékoztatóján. A szóvivő hangsúlyozta, hogy Kínát mély aggodalommal tölti el, hogy Izrael támadást indított Irán ellen, ami a katonai feszültség hirtelen kiéleződéséhez vezetett.

Irán Teherán Izrael
Izraeli háború
Kína
Kína szerint az izraeli–iráni konfliktustól a térség országai szenvednének először / Fotó: Ahmad Gharabl / AFP

Peking felszólítja az érintett feleket, hogy haladéktalanul tegyenek lépéseket a feszültség mielőbbi enyhítésére, és akadályozzák meg a térség további destabilizálódását – emelte ki Kuo, aki hozzátette, hogy emellett a két félnek meg kell teremtenie a feltételeket a kialakult konfliktus tárgyalásos rendezéséhez való visszatéréshez.

A szóvivő emlékeztetett, hogy Vang Ji kínai külügyminiszter a napokban külön-külön telefonon egyeztetett izraeli kollégájával, Gideon Szaárral, valamint az iráni külügyminiszterrel, Abbász Aragcsival. A kínai tárcavezető a két felet párbeszédre szólította fel a nézeteltérések rendezése érdekében.

Vang Ji akkor kijelentette, hogy Kína elutasítja a nemzetközi viták erőszakos vagy szankciókon alapuló rendezését, és következetesen a párbeszéd útján történő megoldást szorgalmazza. Ennek alapján Peking határozottan ellenzi, hogy Izrael a nemzetközi jogot megsértve katonai csapást mérjen Iránra, különösen a nukleáris kérdés politikai rendezésére irányuló nemzetközi erőfeszítések közepette.

Kína elítélte Izrael Irán elleni támadását

A kínai külügyminiszter elítélte Izrael támadását, amely sérti Irán szuverenitását, biztonságát és területi integritását. Különösen aggasztónak nevezte az iráni atomlétesítmények elleni csapást, amely szerinte veszélyes precedenst teremthet.

A fegyveres fellépésre utalva a szóvivő hangsúlyozta, hogy a fegyveres erő alkalmazása nem vezethet tartós békéhez, a nemzetközi vitákat kizárólag párbeszéd és egyeztetés útján lehet rendezni. Mint mondta, csak a közös biztonság elvének érvényesítésével lehet valóban kezelni az érintett felek jogos aggodalmait.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.