Az iráni haditengerészet júniusban tengeri aknákat helyezett el hajókon a Perzsa-öbölben. Ugyan az aknákat nem vetették be, de a lépés azt jelzi, hogy Teherán komolyan fontolóra vette akkor a világ egyik legfontosabb tengeri útvonalának lezárását – árulták el a Reutersnek névtelenségüket kérő források.
A Perzsa-öblöt az Ománi-öböllel s így az Indiai-óceánnal összekötő szoros közel 161 kilométer hosszú és több mint 33 kilométer széles, bár a hajózási útvonalak jóval keskenyebbek. A hajók sebezhetők az aknákkal szemben, továbbá a szárazföld, különösen Irán közelsége miatt a tankereket partról indított rakétákkal is sikerrel támadhatnák, sőt járőrhajókkal és helikopterekkel el is foghatják a monstrumokat.
A Hormuzi-szoros alapvető fontosságú a globális olajkereskedelemben: a tankerek naponta mintegy 15,5 millió hordó fekete aranyat szállítanak a szoroson keresztül Szaúd-Arábiából, Irakból, Kuvaitból, az Egyesült Arab Emírségekből és Iránból.
A globális olaj- és gázkereslet mintegy húsz százaléka halad át a szorosan.
Bár a közel-keleti olajból jut Európába is, a legfontosabb vásárlók az ázsiai energiafalók (India, Kína, Japán, Dél-korea), így nekik fájna a legjobban a Hormuzi-szoros lezárása. Ám az energiahordozó drágulását a Nyugat is megérezné, ami világszintű inflációt gerjesztene, és komoly terhet róna a globális gazdasági növekedésre.
A perzsa állam 2011-ben a szoros lezárásával fenyegetőzött, miután szankciókat vezettek be az ország ellen, ám végül meghátrált. Az iráni parlament idén júniusban jóváhagyta a Hormuzi-szoros lezárását, de az iráni média szerint egy ilyen lépéshez a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanács jóváhagyása is szükséges, ami végül nem történt meg.
A titkosszolgálati források nem zárták ki, hogy az aknák berakodása a hajókba csak megtévesztés és fenyegetés volt.
Gyászmenet Teheránban: állami temetést kaptak az izraeli csapásokban elhunyt katonai vezetők és tudósok
Az iráni főváros utcáit gyászolók töltötték meg, amikor eltemették az Izraellel folytatott, 12 napos háborúban elesett vezető katonákat, nukleáris kutatókat és civileket. Az állami temetésen a hadsereg vezérkari főnöke, Mohammad Bagheri tábornok, a Forradalmi Gárda parancsnoka, Hoszein Szalámi tábornok, valamint az űr- és rakétaprogramot irányító Amir Ali Hadzsizadeh tábornok koporsóját is búcsúztatták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.