BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sziget Fesztivál: Magyarország nem engedné be a sokak szerint terroristákat támogató zenekart

A Kneecap nevű ír rapformáció körüli botrány nemzetközi tiltakozásokat váltott ki, miután több szervezet szerint a zenekar egyes megnyilvánulásai gyűlöletkeltőek és szélsőségesek. A Magyar Nemzet információi szerint a magyar kormány a zenekar kitiltását fontolgatja, miközben a vita a művészi szabadság, a politikai felelősség és a közösségi érzékenység határvonalairól szól.

Nemzetközi visszhangot váltott ki az ír Kneecap nevű rapformáció tervezett fellépése az idei Sziget Fesztiválon, miután több szervezet és közszereplő aggodalmát fejezte ki a zenekar korábbi megnyilvánulásai miatt. A Magyar Nemzet értesülése szerint a magyar kormány a Kneecap együttes tagjait – az információk szerint gyűlöletkeltésre és szélsőséges politikai kijelentésekre hivatkozva – kitiltaná Magyarország területéről. 

Sziget Fesztivál: Magyarország ne engedné be a Kneecapet
Sziget Fesztivál: Magyarország nem engedné be a Kneecapet / Fotó: Hans Lucas via AFP

Bár hivatalos kormányzati bejelentés eddig nem történt, a lap úgy tudja, a döntést a zenekar egyik tagja ellen indított bírósági eljárás is befolyásolhatta: az illetőt az Egyesült Királyságban terrorizmus támogatásának vádjával állították bíróság elé, miután egy koncerten Hezbollah-zászlót lengetett, és szélsőséges jelszavakat kiáltott a színpadon.

A nemzetközi beszámolók és reakciók szerint a zenekar tagjainak megnyilatkozásait

  • egyes zsidó szervezetek, illetve civil aktivisták antiszemita hangvételűnek,
  • illetve terrorizmust éltetőnek tartják, és nyílt levelekben, petíciókban szólították fel a fesztivál szervezőit a fellépés visszavonására.

A Kneecap zenekar több dalában is foglalkozik az északír politikai feszültségekkel, fellépéseik gyakran keltettek vitát szimbolikájuk és szóhasználatuk miatt. A nevük is utalás az egykori északír konfliktus idején elkövetett úgynevezett „térdkalácslövéses” büntetésekre. Egyes kritikusok szerint a formáció politikai állásfoglalásai túlmutatnak a művészi önkifejezésen, és adott esetben gyűlöletkeltésbe csúsznak át.

Mások azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy a Kneecap zenei és szövegvilága elsősorban szatirikus, a brit államhatalommal szembeni provokatív kritikára épül, és a művészi szabadság határait vizsgálja. Az ügy így nemcsak biztonságpolitikai vagy jogi, hanem kulturális és filozófiai kérdéseket is felvet: hol húzódik a határ a politikai provokáció, a szólásszabadság és a gyűlöletbeszéd között?

A Sziget Fesztivál szervezői eddig nem kommentálták hivatalosan az esetet, és nem jelezték, hogy változtatnának a meghívott előadók listáján.

Az ügy a következő napokban valószínűleg tovább fogja foglalkoztatni a közvéleményt, különösen, ha a magyar kormány valóban hivatalos intézkedést tesz a zenekar kitiltásáról. A kialakult helyzet rámutat arra, hogy a globális fesztiválok nem csupán kulturális események, hanem egyre gyakrabban válhatnak nemzetközi politikai viták színterévé is.

Sziget Fesztivál: teljes átalakulást ígérnek a szervezők

Átalakul Európa egyik legnagyobb fesztiválja. A Sziget Fesztivál szervezői elmondták, hogy hároméves tervet dolgoztak ki, amin keresztül reagálni akarnak az átalakuló szórakozási szokásokra. Az idei év legnagyobb újdonsága a zónák kialakítása. Egymástól jól elkülöníthető zónákba rendezik az idei programokat, hogy mindenki könnyen megtalálja a számára megfelelő szórakozási lehetőséget.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.