Nem elég az izraeli háború és az orosz–ukrán háború, máris egy újabb konfliktus van kialakulóban a világon. Thaiföldi és kambodzsai erők csütörtök kora reggel tűzharcot folytattak egy vitatott határvidéken, tovább fokozva a feszültséget, amely máris politikai válságot váltott ki Thaiföldön.
A Bloomberg tudósítása szerint az összecsapás a thaiföldi Surin tartomány északkeleti részén, a vitatott Prasat Ta Muen Thom közelében történt. A thaiföldi hadsereg közleménye szerint a kambodzsai csapatok nyitottak tüzet elsőként. Az incidens előtt néhány perccel egy kambodzsai drón körözött a terület felett, és hat nehézfegyverzetű kambodzsai katona közeledett egy thaiföldi katonai bázishoz.
A összecsapás alig néhány órával azt követően történt, hogy Thaiföld kiutasította Kambodzsa nagykövetét és visszahívta saját követeit Phnom Penhből, válaszul egy szerdán bekövetkezett aknarobbanásra, amelyben öt thaiföldi katona megsérült. Válaszlépésként Kambodzsa visszaminősítette diplomáciai kapcsolatait, visszahívta diplomatáit, és Thaiföldtől is ugyanezt kérte.
A határvita május végén kezdődött, akkor is tűzharc volt egy vitatott területen a két fél között, amelyben egy kambodzsai katona életét vesztette. Azóta mindkét ország csapatokat vonultatott fel a határ mentén, és korlátozta a fontos kereskedelmi útvonalakat jelentő szárazföldi átkelőhelyeket. A konfliktus Thaiföld belpolitikai helyzetére is hatással van. Júniusban egy bíróság felfüggesztette Paetongtarn Shinawatra miniszterelnököt, miközben vizsgálta a határkonfliktus kezelésével kapcsolatos etikai vétségeket.
Paetongtarn telefonon próbálta enyhíteni a feszültségeken a korábbi kambodzsai vezetővel, Hun Sennel, azonban a beszélgetés kiszivárgott, annak tartalma nagy visszhangot váltott ki, és a politikus lemondását követelő tiltakozásokat eredményezett. A politikusnak július 31-ig kell benyújtania bizonyítékait a bírósági ügyben.
Bár Thaiföld és Kambodzsa között régóta fennállnak határviták, a kapcsolatok a több tucat ember halálát követelő 2011-es konfliktus óta nagyrészt stabilak maradtak. A májusi összecsapás után Kambodzsa a hágai Nemzetközi Bírósághoz fordult segítségért a négy vitatott terület rendezésében. Thaiföld ugyanakkor kijelentette, hogy nem ismeri el a hágai bíróság joghatóságát ebben az ügyben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.