BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
indexkep Kriptofokusz
ÜZLETRE HANGOLUNK

DeepSeek: nem az MI-től kell félni, hanem az azt használó embertől

Felforgatta a mesterséges intelligenciák piacát Kína. A DeepSeek megjelenése bebizonyította, hogy az MI nem csak a gigantikus cégek játszótere lehet. Ráadásul a kínai fejlesztők nyílt forráskódúvá tették a DeepSeeket, ami azt jelenti, hogy már bárki belevetheti magát a mesterségesintelligencia-fejlesztésbe. Erről beszélgettünk Kriptofókusz című műsorunkban a Trendency Data üzletág vezetőjével, Sólyom Balázzsal.
A podcast vendége: Sólyom Balázs, a Trendency Data üzletág vezetője
indexkep Kriptofokusz

DeepSeek: nem az MI-től kell félni, hanem az azt használó embertől

Felforgatta a mesterséges intelligenciák piacát Kína. A DeepSeek megjelenése bebizonyította, hogy az MI nem csak a gigantikus cégek játszótere lehet. Ráadásul a kínai fejlesztők nyílt forráskódúvá tették a DeepSeeket, ami azt jelenti, hogy már bárki belevetheti magát a mesterségesintelligencia-fejlesztésbe. Erről beszélgettünk Kriptofókusz című műsorunkban a Trendency Data üzletág vezetőjével, Sólyom Balázzsal.

Meglepte a technológiai ipart a kínai DeepSeek megjelenése. A kínai mesterséges intelligencia (MI) jóval kevesebb erőforrásból képes ugyanarra, amire az MI-korszakot elindító ChatGPT. Bár vannak számottevő különbségek a két mesterséges intelligencia között, fontos látni, hogy a DeepSeek teljesen felforgathatja ezt a piacot.

Kumamoto,,Japan,-,Nov,2,2024,:deepseek,Is,A,Chinese
Deepseek
mesterséges intelligencia
mi
Kriptofókusz
ChatGPT
OpenAI
A DeepSeek megjelenése robbanásszerű fejlődést indíthat el a mesterséges intelligenciák piacán / Fotó: Shutterstock

Önmagában nem az a fontos a kínai MI megjelenésével kapcsolatban, hogy milyen teljesítményre képes. Sokkal fontosabb két másik terület, ami felé ajtót nyitott a DeepSeek. Ezek egyike a szabályozási oldal. Korábban már gyanúsították az OpenAI-t és más MI-k fejlesztőit, hogy programjuk tanításához illegálisan jutottak információhoz. A Sora vagy a Suno esetében például felmerült, hogy a Google-höz tartozó YouTube-ra szabadították rá az MI-t, hogy tanuljon, és a ma ismert képességeit elsajátítsa. A szabályozás már ezzel a problémával is nehezen tudta tartani a lépést, ám a kínai program megjelenése ismét fordított a kockán.

Az OpenAI ugyanis azzal vádolta a kínai fejlesztőket, hogy a DeepSeek megalkotásához a ChatGPT-től loptak. Ha a nagyvállalatok valóban belemennek a szabályozási, jogi kérdésekbe, akkor egy hosszan elnyúló csatározás kezdődhet a bíróságok előtt.

@vilaggazdasag

Átformálta a tőkepiacot a ChatGPT Az Apple, az Amazon vagy a Meta kapcsán is elmondható, hogy milliókkal tudta növelni értékét a mesterséges intelligenciának köszönhetően. Ráadásul nem több, mint két éve robbant be a ChatGPT a köztudatba. #vg #vilaggazdasag #chatgpt #tőkepiac #ai #mesterségesintelligencia #mi

♬ eredeti hang – vg.hu - vg.hu

 

Bár a szabályozási oldal kifejezetten fontos az új technológiák esetében, a Trendency Data üzletág vezetője, Sólyom Balázs szerint a DeepSeek egy másik ponton nyitotta ki Pandora szelencéjét.

A DeepSeek aduásza: a nyílt forráskód

Azzal, hogy a DeepSeek nyílt forráskódú program lett, megnyílt az út mindenki számára, hogy elkezdjen a mesterséges intelligenciákkal kísérletezni. Az MI kódjához bárki hozzáférhet, alakíthat rajta, taníthatja, ha úgy tetszik. Sólyom Balázs szerint ez a döntés a kínai fejlesztők részéről elhozza azt a korszakot, amikor százával jelenhetnek meg a mesterségesintelligencia-variánsok a piacon. Ez pedig nehéz helyzet elé állíthatja azokat az óriási vállalatokat, amelyek eddig saját játszóterüknek tekinthették az MI-t.

A technológia fejlődésével kapcsolatban a szakértő úgy fogalmazott: 

Nem a mesterséges intelligenciáktól kell félniük az embereknek, hanem az MI-t használó emberektől. 

Ez a technológia használható rengeteg jó dologra, de visszaéléseknek is teret engedhet.

Ez az ipar, bár még gyerekcipőben jár, a DeepSeek megjelenésével rohamos fejlődésnek indulhat. A nyílt forráskód egyszerre jelent egy MI-vadnyugatot, ahol akárki ringbe szállhat a saját fejlesztéseivel, illetve azt is, hogy a nagy tőkével rendelkező technológiai cégek se dőlhetnek hátra, ha nem akarják elveszíteni a még meglévő előnyüket.

További részletek a beszélgetés tartalmából:

  • Mire valók a jelenleg elérhető mesterséges intelligenciák? (01:30)
  • Miben több, miben jobb a DeepSeek? (03:15)
  • Mennyire korlátozzák a mesterséges intelligenciákat? Szabad-e az MI? (08:30)
  • Elindíja az MI rohamos fejlődését a DeepSeek megjelenése? (11:52)
  • Mit is jelent a nyílt forráskód? (13:30)
  • Ez nem technológiai versenyfutás, hanem a tech Bajnokok Ligája (15:30)
  • Nem a mesterséges intelligencia jelenti a veszély, hanem az ember (21:00)

A Kriptofókusz legfrissebb epizódját itt meghallgathatják:

A korábbi podcastjeinket itt hallgathatják meg.

Ajánlott videók

Továbbiak

Podcastok Vidcastok

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.