Meglepte a technológiai ipart a kínai DeepSeek megjelenése. A kínai mesterséges intelligencia (MI) jóval kevesebb erőforrásból képes ugyanarra, amire az MI-korszakot elindító ChatGPT. Bár vannak számottevő különbségek a két mesterséges intelligencia között, fontos látni, hogy a DeepSeek teljesen felforgathatja ezt a piacot.
Önmagában nem az a fontos a kínai MI megjelenésével kapcsolatban, hogy milyen teljesítményre képes. Sokkal fontosabb két másik terület, ami felé ajtót nyitott a DeepSeek. Ezek egyike a szabályozási oldal. Korábban már gyanúsították az OpenAI-t és más MI-k fejlesztőit, hogy programjuk tanításához illegálisan jutottak információhoz. A Sora vagy a Suno esetében például felmerült, hogy a Google-höz tartozó YouTube-ra szabadították rá az MI-t, hogy tanuljon, és a ma ismert képességeit elsajátítsa. A szabályozás már ezzel a problémával is nehezen tudta tartani a lépést, ám a kínai program megjelenése ismét fordított a kockán.
Az OpenAI ugyanis azzal vádolta a kínai fejlesztőket, hogy a DeepSeek megalkotásához a ChatGPT-től loptak. Ha a nagyvállalatok valóban belemennek a szabályozási, jogi kérdésekbe, akkor egy hosszan elnyúló csatározás kezdődhet a bíróságok előtt.
Bár a szabályozási oldal kifejezetten fontos az új technológiák esetében, a Trendency Data üzletág vezetője, Sólyom Balázs szerint a DeepSeek egy másik ponton nyitotta ki Pandora szelencéjét.
Azzal, hogy a DeepSeek nyílt forráskódú program lett, megnyílt az út mindenki számára, hogy elkezdjen a mesterséges intelligenciákkal kísérletezni. Az MI kódjához bárki hozzáférhet, alakíthat rajta, taníthatja, ha úgy tetszik. Sólyom Balázs szerint ez a döntés a kínai fejlesztők részéről elhozza azt a korszakot, amikor százával jelenhetnek meg a mesterségesintelligencia-variánsok a piacon. Ez pedig nehéz helyzet elé állíthatja azokat az óriási vállalatokat, amelyek eddig saját játszóterüknek tekinthették az MI-t.
A technológia fejlődésével kapcsolatban a szakértő úgy fogalmazott:
Nem a mesterséges intelligenciáktól kell félniük az embereknek, hanem az MI-t használó emberektől.
Ez a technológia használható rengeteg jó dologra, de visszaéléseknek is teret engedhet.
Ez az ipar, bár még gyerekcipőben jár, a DeepSeek megjelenésével rohamos fejlődésnek indulhat. A nyílt forráskód egyszerre jelent egy MI-vadnyugatot, ahol akárki ringbe szállhat a saját fejlesztéseivel, illetve azt is, hogy a nagy tőkével rendelkező technológiai cégek se dőlhetnek hátra, ha nem akarják elveszíteni a még meglévő előnyüket.
A Kriptofókusz legfrissebb epizódját itt meghallgathatják:
A korábbi podcastjeinket itt hallgathatják meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.