BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Art and Antique – a kamatkifizetés a műtárgypiacot is pörgeti

Elégedett kereskedők, elégedett vásárszervezők – ez az idei Art and Antique mérlege. A négynapos vásárt a Bálnában rendezték meg rekordszámú kiállítóval, felfokozott érdeklődés mellett számos vásárlás zajlott, inkább aukcióra, mint vásárra jellemző árakon.

A legek vására: legtöbb kiállító, legnagyobb vásárterület, legmagasabb látogatószám, legnagyobb számú és értékű eladások – így foglalta össze a sikert Tausz Ádám szervező.  A sikerben több faktor is szerepet játszhatott. Január második felében megkezdődtek a kamatfizetések a lejáró Prémium Magyar Állampapírok után, aminek hatása már az ingatlanpiacon is érződik.  

Az idei Art and Antique / Fotó: Artcore Art & Design

Hatott az emberek vásárlókedvére a Kincsvadászok című televíziós műsor is, amely az egyik legnézettebb produkciója a kereskedelmi csatornának, már a harmadik évadát forgatják. 

A harmadik hozzáadott tényező pedig az új időpont. A huszonéves múltra visszatekintő vásárt hét éve élesztették újra, egy ideig kereste a helyét – ez a harmadik helyszíne –, és az időpontja is többször változott, de az idei események azt igazolták vissza, hogy mind a lokáció, mind az időpont működik. Ettől korábban tartottak, de Tausz szerint márciusban már olyan sok minden történik, és sokan akkor mennek el még egypár napra síelni is, hogy jövőre is megtartják ezt az időpontot.

Tausz Ádám azt is hozzátette ezenfelül, hogy 

a hirdetési büdzsé átcsoportosítása a Portfolióról a We Love Budapest felületeire szintén hozott új látogatói csoportokat.  

A gyűjtők és a gazdasági szakemberek már ismerik és követik a vásárt, visszatérő érdeklődők, de az angol nyelvű hirdetések az itt élő vagy éppen itt tartózkodó külföldieket is elérték. Jöttek és vásároltak is, meglepően nagy számban, a galériák beszámolói szerint.

A vásár szervezői úgy értesültek, hogy az Einspach és Czapolai Fine Art, az acb Galéria, a Vintage, a Viltin Galéria, a The Space, a Hot and Cherry illetve a TOBE Galéria fotográfiai anyaga iránt erős érdeklődés mutatkozott. 

Ötven elismert galéria mutatott be több ezer műtárgyat: festmények, bútorok, szobrok, ékszerek, antik könyvek és szőnyegek szerepelnek a kínálatban. 

Sok esetben nem vásárra jellemező, hanem aukciós leütéseket is meghaladó árakon keltek el műtárgyak. A kiemelkedő darabok közül egy festmény több százmilliós, pár darab száz- és kétszáz millió közt, egy fegyver pedig több tízmilliós áron talált gazdára. A nagy kortárs galériák is értékesítettek, többmilliós festményeket.

Czóbel Béla Lehel Ferenc Nagybányán című, 1904-ben készült festménye / Fotó: Artcore Art & Design 

Többek között látható volt és el is kelt a magyar impresszionizmus egyik kiemelkedő alkotása, egy Czóbel-festmény, több keresett kortárs festő műve, különleges ékszerek, valamint egy 700 éves kódex is. 

Czóbel Béla Lehel Ferenc Nagybányán című, 1904-ben készült festménye a festő egy új korszakának nyitánya, a magyar impresszionizmus legjelentősebb darabjainak egyike. A kép a nagybányai művészteleppel, illetve a Czóbel Béla festészetével foglalkozó szakirodalom emblematikus alkotása

– mondta el Nemes Péter, a Nemes Galéria vezetője a vásár nyitó sajtótájékoztatóján.

Egy nemzeti szimbólum is helyet kapott az Art and Antique Budapest idei kínálatában. A Moró Antik Gróf Vécsey Károly honvéd tábornok kardját hozta el. Az aradi vértanú ezzel a fegyverrel harcolt a 1848–49-es szabadságharcban. A galéria a leszármazottaktól vásárolta meg a történelmi jelentőségű tárgyat. A vásáron többen is érdeklődtek iránta, intézményektől is, végül egy magánszemély vásárolta meg azzal a kitétellel, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum rendelkezésére bocsátja kiállításokhoz.

A Moró Antik Gróf Vécsey Károly honvéd tábornok kardját hozta el / Fotó: Artcore Art & Design

Márffy György, a Központi Antikvárium vezetője egy a standjukon bemutatott 13–14. századi antik könyvritkaságról azt mesélte ugyanott, hogy „a kódex egy latin nyelvű imádságos könyv, amely összefoglalja az egyes szentek életét. Magyar szempontból külön figyelmet érdemel, hogy a szentek sorában helyet kapott II. András magyar király és a Bánk bánból ismerős Merániai Gertrúd lánya, a 21 évesen elhunyt Árpád-házi Szent Erzsébet is.” 

Soós Éva a Kalman Maklary Fine Arts vezetője is hangsúlyozta, hogy nekik különösen fontos ez a vásár, mert galériájuk vegyes profilt visz, klasszikus és kortárs műtárgyakkal egyaránt foglalkoznak. Minden évben ugyanazt a standot választják, velük szemben a BÁV, és 

amíg a férfi nézi nálunk a festményt, addig szemben a felesége az ékszereket tanulmányozza

– foglalja össze Soós Éva a tapasztalatait. Nekik visszaigazolódott a vegyes tematika is, régi gyűjtőik célzottan őket keresik, sőt Franciaországból is érkezett gyűjtőjük, aki jól ismeri Reigl Judit és Hantai Simon nevét, valamint a Párizsban alkotó modern magyar festőket.

A Kalman Maklary Fine Arts standja / Fotó: Kálmán Makláry Fine Arts

Makláryék tudatosan vittek ki a vásárra egy nívós grafikai anyagot, egyrészt a műgyűjtés világába belépő fiatalok érdeklődésére számot tartva, másrészt a felszabadult állampapírok tulajdonosainak figyelmébe ajánlva. Mindenkit arra biztatnak, hogy fektessen be ebbe a régmúltra visszanyúló befektetési formába, és új belépőként lehet, hogy nem a festményekkel, hanem a hazai piacon még bőven tartalékot nyújtó grafikákkal érdemes kezdeni, főleg ha bizonytalan vagy nem szeretne nagyobb összeget kockáztatni egy általa még ismeretlen területen. A grafika erre pont alkalmas, miközben remekül megmutatja egy-egy művész rajztudását, képalkotói kvalitásait.

 Az Art Deco, Mid Century és 20. századi dizájnbútorokra van érdeklődés / Fotó: Artcore Art & Design

A hazai műtárgypiacon méltatlanul alulértékelt a bútorok világa. Az antik darabok nehezen eladhatók, nagy méretűek, divatjamúltak, de van egy terület, ami újra virágzik, és ez az Art and Antique-on is tetten érhető volt. Az Art Deco, Mid Century és 20. századi dizájnbútorokra van érdeklődés – erről számolt be Ferenczi Zsuzsa, a Falk Miksa utcai Art Core üzlet tulajdonosa. A húszas évektől a nyolcvanas évekig tartó időszakot követi le a kínálata, de nem a bútor kora, hanem a különlegessége számít. 

Az egyedit, az unikálisat keresik az emberek, ami illeszthető a modern bútorokhoz, és van használati értéke. Ragaszkodnak hozzá, hogy felújított legyen. Értéknövelő, ha nevesíthető a tervező, nem szokványos a forma, különleges az anyaghasználat, és van a kialakításban valami szokatlan

– foglalta össze Ferenczi Zsuzsa az igényeket. Szinte a teljes standját értékesíteni tudta a vásáron, a gyűjtők mellett számos család és új vásárló is érdeklődött. 

A vásár hozadéka, hogy a nyereményjátékoknak köszönhetően egyre szélesebb réteget érnek el közvetlenül, e-mailben – mondta Tausz Ádám a tudatos kommunikációs építkezésről. A következő vásárukra – a júliusi balatoni Kékszalagot követő hétvégén megrendezésre kerülő Füred Art Weekre – már csak várólistára tudnak jelentkezni a későn ébredő és kiállítani vágyó galériák.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.