BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Olajossztrájk a kamionblokád után

A teherautó-sofőrök után a brazil olajipari munkások kezdenek sztrájkba, ami újabb csapás lesz Latin-Amerika legnagyobb gazdasá­gá­ra. A kamionosok május 20-án kezdődött blokádja miatt a nagyvárosokban élelmiszer-, benzin- és gyógyszerhiány lépett fel, zavarok keletkeztek minden szektorban az autóipartól kezdve a cukornád-feldolgozásig. Az agrárszövetség szerint a mezőgazdasági termelők keddig 6 milliárd realos (1,8 milliárd dollár) veszteséget szenvedtek el, egyetlen nap alatt 70 millió csirkét kellett leölni takarmányhiány miatt. Rio de Janeiróban a gyárak 58 százalékát érintette közvetlenül a blokád, 16 százalékukban pedig legalább egy napra le kellett állítani a termelést – számolt be a Prensa Latina hírügynökség. A tiltakozáshullámot az váltotta ki, hogy az 54 százalékban állami tulajdonban lévő Petrobras emelte a gázolaj árát – a cég piaci értéke a tőzsdei árfolyamzuhanás következményeként 126 milliárd reállal (34,4 milliárd dollár) csökkent.

Michel Temer elnök vasárnap megígérte a dízel árának csökkentését, és kedden megkezdődött a blokádok felszámolása, de az üzemanyag-ellátás országos helyreállításához legalább egy hét kell. Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a sztrájknak milyen hatása lesz a brazil gazdaságra. A tegnap nyilvánosságra hozott adatok szerint a GDP éves bázison 1,2, az előző negyedévhez képest pedig 0,4 százalékkal nőtt 2018 első három hónapjában. Az olajipari munkások szerdától tervezett 72 órás sztrájkját egyébként törvénytelennek minősítette a legfőbb brazil munkaügyi bíróság, mert politikai célja van: a Petrobras vezetőjének lemondását követelik. A munkabeszüntetés becslések szerint újabb 95 millió dolláros kárt okozna az országnak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.