BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Recesszióba süllyedt a török gazdaság

Ankara engedett a politikai nyomásnak, és hazaengedte a fogva tartott amerikai lelkipásztort. Ez azonban csak egy Amerikának tett gesztus volt, a strukturális gondok tovább feszítik a török gazdaságot.

Ankara engedett a politikai nyomásnak, és hazaengedte a fogva tartott amerikai lelkipásztort. Ez azonban csak egy Amerikának tett gesztus volt, a strukturális gondok tovább feszítik a török gazdaságot.

Szabadon bocsátották a török hatóságok pénteken Andrew Brunsont. A török bíróság három év egy hónap börtönbüntetésre ítélte az amerikai lelkipásztort a 2016-os puccsban való állítólagos részvételéért, büntetését azonban az eddig előzetesben töltött évekkel már le is tudta. Brunson a hét végén hazautazott az Egyesült Államokba, ahol a Fehér Házban hősként fogadta Donald Trump elnök. Az ítélet kicsit megnyugtatta a piacokat, mivel jelzi, hogy Ankara képes engedni diplomáciai ügyekben, és enyhülhetnek a fagyos török–amerikai kapcsolatok. A líra 0,8 százalékot erősödött a dollárral szemben, az 5,9-es keresztárfolyam közelében jár, s már majdnem 15 százalékot erősödött augusztusi történelmi mélypontja óta.

Törökország gazdasági problémái ezzel még nem oldódnak meg, sőt, a helyi hatóságok egyre elkeseredettebb lépésekre szánják el magukat. A szeptemberre tizenöt éves rekordra, 24,5 százalékra gyorsuló inflációval szemben új eszközöket vetnek be: a Zabita, a török rendőrség egységei boltokban, szupermarketekben, piacokon razziáznak, és ellenőrzik a bevételeket, a termékeket, az árcédulákat. Naponta több tucat kiskereskedelmi és vendéglátóipari egységet vizsgál meg az infláció-rendőrség, igyekezve kiszűrni, ha valamit drágábban adnak, mint a megelőző hónapban. Az infláció-rendőrség azonban vélhetően csak az állampolgárok megnyugtatására jó, azt sugallja: az állam figyel, hogy ne legyen nélkülözés – mondta lapunknak Boér Levente, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója. Ez a modell valószínűleg vagy hiánygazdálkodásba fog torkollni – fűzte hozzá –, vagy a feketepiacot erősíti. Az inflációt nem lehet karhatalommal megfékezni.

A drágulás és az idén csaknem 50 százalékot gyengülő líra már a külső egyensúlyi mutatókban is érezteti hatását. Váratlanul 2,6 milliárd dolláros többlet keletkezett ugyanis augusztusban a folyó fizetési mérlegben. Az elemzők természetesen deficitre számítottak, bő három éve nem volt többletes a mérleg, az elmúlt tíz évben is mindössze három ilyen hónap volt. Az óriási emelkedés elsősorban az áruforgalom szűkülésének a következménye: tavaly augusztusban még 4,3 milliárd dolláros volt a hiány az áruk terén, ez idénre 128 millióra csökkent. Eközben a szolgáltatások forgalmának többlete 3,9 milliárd dollárról 4,6 milliárdra nőtt. Mindkét adat hátterében a líra gyengülése áll: az idén a dollárral szemben már 50 százalékot gyengülő deviza drágítja az importot, egyben kifizetődőbbé teszi az exportot. A török jegybank adatai szerint ráadásul a működőtőke-beruházások mértéke 737 millió dolláros volt augusztusban: ez mintegy 7 százalékos csökkenés éves alapon, és jól mutatja, hogyan veszti el Recep Tayyip Erdogan kormánya a piac bizalmát. Nagy baj, hogy az országban gyakorlatilag leállt a hitelezés: az állami bankokat még támogatják a költségvetés terhére, de a versenyszféra bankjainak már nincs tőkéjük a hitelezésre. Boér Levente szerint az adatok azt jelzik, hogy a török gazdaság recesszióba csúszott: a gyengülő deviza gyakorlatilag megszüntette az importot. Ezt várta a piac, de jobb lett volna, ha gazdaságpolitikai lépésekkel, szigorúbb fiskális politikával jut egyensúlyba a mérleg. Az idei második és jövőre az első fél évben biztosan zsugorodik a gazdaság, de vélhetően 2019 felére ismét növekedhet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.