A brit vállalatok feltehetően felgyorsítják a felkészülést az Egyesült Királyság rendezetlen kilépésére az Európai Unióból – közölte Carolyn Fairbairn, a Brit Iparszövetség (CBI) vezérigazgatója, miután a londoni parlament alsóháza kedden késő este felhatalmazta a kormányt, hogy kérje Brüsszeltől a Brexit-tárgyalások újbóli megnyitását. Theresa Maynek a képviselők döntése értelmében azt is el kellene érnie, hogy az ír–északír határ újbóli fizikai ellenőrzésének elkerülését célzó tartalékmegoldás, az úgynevezett backstopzáradék helyett alternatív megoldásokat keressenek. A parlamenti szavazás után meredeken zuhant a font árfolyama, több mint 1 százalékot gyengült a dollárral és 0,8 százalékot az euróval szemben, a Goldman Sachs pedig 10 százalékról 15 százalékra emelte a megállapodás nélküli Brexit esélyét.
Brüsszelnek tíz perc sem kellett, hogy elutasítsa a brit követelést. A backstop „a kilépési megállapodás része, a kilépési megállapodás pedig nem újratárgyalható” – közölte nyomban a szavazás után szóvivője útján Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke. Preben Aamann világossá tette, hogy Brüsszel abban az esetben kész átdolgozni a szerződést, ha az Egyesült Királyság az eddigi irányelveit módosítva alapvetően más jövőbeli kapcsolatot kívánna kialakítani, például továbbra is része kívánna maradni az egységes piacnak vagy a vámuniónak.
Megerősítette azt is, hogy az EU folytatja a megállapodás ratifikációs folyamatát és a felkészülést a rendezetlen kiválásra. Ennek jegyében az Európai Bizottság szerdán el is fogadott egy újabb intézkedéscsomagot. A javaslat biztosítaná, hogy az Erasmus+ programban részt vevő hallgatók a Brexit után befejezhessék külföldi tanulmányaikat, a nyugdíjak kiszámításakor továbbra is figyelembe vegyék a Brexit előtti biztosítási, foglalkoztatási vagy tartózkodási időszakokat. Emellett garantálná, hogy folyósítják a kilépés érvénybelépése előtt aláírt szerződéseknél a kifizetéseket a brit kedvezményezetteknek, ha London eleget tesz a 2019. évi költségvetés keretében vállalt kötelezettségeinek, és elfogadja a szükséges pénzügyi ellenőrzéseket.
Az Európai Parlament Brexit munkacsoportjának egyik tagja még tovább ment, és kijelentette: az EU inkább választja a rendezetlen kilépést, mint hogy lemondjon a backstopról. „Meg kell fizetnünk majd az árát, de a Csatorna innenső oldalán úgy számolunk, hogy sokkal nagyobb veszteséggel járna megbontani az egységes piacot. Szóval, ha két rossz közül kell választanunk, akkor az a megállapodás nélküli Brexit” – idézte az Independent Philippe Lamberts belga politikust, az EP zöldpárti frakciójának társelnökét.
Elfogyott a türelem, átírják a szerződéseket
A német vállalatok egy része nem vár tovább a Brexit-megállapodásra, saját kezébe veszi az irányítást, hogy az Egyesült Királyság távozása minél kevesebb kárt okozzon az üzleti életben. A Reuters beszámolója szerint például a fémipari berendezéseket gyártó Kieselstein Internationalnek sikerült olyan záradékot csatolnia a British Steellel meglévő szerződéshez, amelynek értelmében a brit fél vállal minden, a Brexittel járó pluszköltséget. Mások a szigetországiak helyett új beszállítókat keresnek a kontinensen arra az esetre, ha a vámok miatt megnőnének az importköltségek, alkatrészeket halmoznak fel, és felgyorsítják a brit megrendelések teljesítését, hogy a szállítmányaik még március 29. előtt megérkezzenek az Egyesült Királyságba. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.