BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem volt új adu Theresa May kezében

Az uniós állampolgároknak nem kell fizetniük a tartós letelepedési engedélyért – ez az egyetlen újdonság hangzott el Theresa May parlamenti beszédében.

Hiába várták Brüsszelben Theresa May B tervét, a brit kormányfő semmiféle új javaslattal nem állt elő tegnap a parlament alsóháza előtt, amely a múlt héten hatalmas arányban leszavazta az Európai Unióval tető alá hozott kilépési megállapodást. A miniszterelnök cáfolta viszont azokat a kiszivárgó híreket, hogy kétoldalú egyezménnyel váltaná fel az ír–északír határ nyitva tartását garantáló pótmegoldást, és ennek érdekében kész a három évtizedes erőszakot lezáró nagypénteki egyezmény módosítására. A feltételezést egyébként Leo Varadkar ír kormányfő és Simon Coveney külügyminiszter is határozottan elutasította. A pótmegoldás elkerülhetetlen – hangsúlyozta az Irish Times beszámolója szerint Varadkar szóvivője, aki hozzátette: a valószínűleg az Új IRA nevű, kis létszámú, szakadár katolikus milícia által szombat este elkövetett merényletnek Londonderryben „kijózanító emlékeztetőül kell szolgálnia a múltra, amelyhez nem akarunk visszatérni”.

Az uniós tagországok külügyminiszterei tegnap Brüsszelben tanácskoztak, és bár több-kevesebb nyitottságot mutattak a kilépési megállapodás módosítása iránt, kétségeiket fejezték ki, hogy elegendő engedményt tudnak-e adni Maynek a lázadó képviselők támogatásának megszerzéséhez. Michel Barnier, az Európai Bizottság Brexit-főtárgyalója is késznek mutatkozott a megállapodást kísérő politikai nyilatkozat módosítására, de kizárta az ír–északír pótmegoldás megváltoztatását. Az RTE ír közszolgálati televíziónak nyilatkozva megismételte, hogy a megállapodás és a pótmegoldás a „lehető legjobb egyezség”, amelyet az Egyesült Királyság kaphat Brüsszeltől. Megoldást jelenthetne Jacek Czaputowicz lengyel külügyminiszter javaslata, hogy a pótmegoldás időtartamát öt évben szabják meg. A Sky News brüsszeli tudósítója ezzel kapcsolatban emlékeztetett, hogy a javaslatnak egyelőre semmiféle támogatottsága nincs a tagállamok között, Írország pedig azonnal és határozottan elutasította.

Parlamenti beszédében Theresa May az előzetes várakozásoknak megfelelően bejelentette, hogy az eddigi tervekkel ellentétben a Nagy-Britanniában élő uniós állampolgárok ingyenesen kérelmezhetik a tartós letelepedési engedélyt, és akik már befizették a díjat, visszakapják a pénzüket. A mintegy 3,2 millió uniós állampolgárnak 65 – 16 éves kor alatt 32,5 – fontot kellett volna fizetnie, az engedélyezési rendszer teljes körű próbája tegnap kezdődött el.

Az autógyártók készülnek a hard Brexitre

Az alkatrészek felhalmozásával és európai típusengedélyek beszerzésével készülnek a brit autógyártók egy esetleges megállapodás nélküli Brexitre. Az engedélyeket eddig az illetékes brit hatóság, a Vehicle Certification Agency (VCA) adta ki, és érvényesek voltak az egész Európai Unióra, ez a jogosultság azonban a kilépés másnapján, vagyis március 30-án megszűnik. A Toyota és a Honda a belga hatóságokkal működik majd együtt, a Bentley Luxemburgot választotta – tudta meg

a Guardian. A lap beszámolt arról is, hogy a Csalagút calais-i kijáratánál megkezdték annak a határállomásnak az építését, ahol a lovakat és egyéb nagy testű állatokat ellenőrzik majd. Boulogne kikötőjében pedig annak a 200 ezer tonna halnak az ellenőrzéséhez teremtik meg a feltételeket, amelyet az Egyesült Királyságból Franciaországon keresztül az EU-ba exportálnak. | VG

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.