A font 0,3 százalékkal gyengült a dollárral és az euróval szemben is a legfrissebb GDP-adat közlése után, amelyből kiderült, hogy az Egyesült Királyság gazdasága negyedéves összehasonlításban mindössze 0,2 százalékkal növekedett 2018 utolsó három hónapjában. Az eredmény egyezik az átlagos piaci várakozásokkal. A harmadik negyedévben még 0,6 százalékos volt a bővülés. Az éves növekedés 1,4 százalékos, ami a legrosszabb teljesítmény 2012 óta, 2017-ben 1,8 százalékkal bővült a gazdaság. Decemberben 0,4 százalékkal zsugorodott a GDP a nullaszázalékos elemzői várokozásokkal szemben.
A gyenge havi adatok aggasztják Kallum Pickeringet, a Berenberg Egyesült Királysággal foglalkozó közgazdászát is. „A havi adatok ugyan volatilisek lehetnek, de ez nem jó előjel most, amikor egyébként is csúcsra érnek a Brexit körüli bizonytalanságok” – mondta a Reutersnek. Liam Fox brit gazdasági miniszter szerint azonban nem lehet a növekedés gyengeségét kizárólag az Európai Unióból való kilépés számlájára írni, abba belejátszott Kína, valamint több európai ország gazdaságának lassulása is.
A GDP-hez hasonlóan siralmas képet mutat a többi, ma nyilvánosságra hozott adat is az Egyesült Királyság gazdasági teljesítményéről. Az ipari termelés 0,9 százalékkal esett vissza decemberben az egy évvel korábbihoz képest, jóval meghaladva a 0,4 százalékos piaci várakozásokat, és ez már az egymást követő negyedik hónap volt, amikor csökkenést regisztráltak. Az építőipar teljesítménye éves bázison 2,4, a feldolgozóiparé 2,1 százalékkal csökkent decemberben – előbbi 2018 áprilisa óta először, utóbbi viszont harmadik egymást követő hónapban esett vissza. Az üzleti befektetések 2016 első negyedéve óta a legnagyobb mértékben, 1,4 százalékkal zsugorodtak 2018 utolsó három hónapjában, éves bázison pedig már 3,7 százalékos a visszaesés.
Az esetleges megállapodás nélküli Brexit nem csupán a britek számára aggasztó, Németországban szűnhet meg a legtöbb, akár százezer munkahely is ebben az esetben – derült ki a hallei IWH kutatóintézet és a halle-wittenbergi Luther Márton Tudományegyetem tanulmányából. Eszerint a második legnagyobb vesztes Franciaország lenne mintegy 50 ezer állás megszűnésével, de az exportmegrendelések visszaesése miatt súlyos veszteségekkel kell számolnia Kínának is.
Az iparágak közül elsősorban az autóipart és a technológiai ágazatot sújtaná a hard Brexit, a német városok közül pedig Wolfsburgot, a Volkswagen központját és Dingolfinget, amely a BMW legnagyobb gyárának ad otthont. Előbbi helyen 500, utóbbin 265 embert kellene elbocsátani. A technológiai központok közül az IBM és a Siemens bázisául szolgáló Böblingenben veszne el a legtöbb munkahely.
Ömlik ki a pénz a brit alapokból
A Brexit folyamatosan rontja a piaci hangulatot, ennek újabb jele, hogy csak az elmúlt nyolc héten 2,2 milliárd dollárt vontak ki a brit vállalatokba fektető alapokból. A Financial News szerint ezzel meghaladta a 23 milliárd dollárt a 2016-os népszavazás óta az alapokból kipumpált összeg. A befektetők egészen addig kerülni is fogják a brit alapokat, amíg el nem hárul a megállapodás nélküli kilépés veszélye, figyelmeztetett Saker Nusseibeh, a Hermes Investment Management vezérigazgatója. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.