BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Két rossz közül a kisebbiket választják

Minden fundamentum és várakozás ellenére már két hete folyamatosan erősödik a dollár. Az euróval szembeni keresztárfolyam tegnap az 1,12-os szint alá is benézett, miközben az euróindex is január óta erősödik, igaz, március 20. óta csak 0,2 százalékot emelkedett. Pedig az elemzők szerint pont a devizamozgás fordítottját kellene látnunk: az euróval szemben gyengülő dollárt. A Commerzbank hét végi piaci jelentésében úgy fogalmazott: devizapiaci rejtély előtt állunk.

Az elemzők leginkább azért számítottak dollárgyengülésre, mert a beérkező makroadatok alapján egyértelmű: az amerikai gazdasági növekedés lassulása széles bázisú és tartósnak ígérkezik. A Fed januárban valószínűsítette, múlt hónapban pedig megerősítette, hogy vélhetően elmaradnak az idén a kamatemelések, és a válság után 4,5 ezermilliárd dollárosra duzzasztott mérleg leépítését is szüneteltetik. A dollár átmenetileg gyengült a Fed bejelentése után. Az óceán túlpartján az Európai Központi Bank is elhalasztotta lehetséges kamatemelésének időpontját 2020-ra, a monetáris széttartás némileg enyhült, ez azonban nem elegendő ok.

Elképzelhető, hogy mégis a két térség makrogazdasági helyzete az oka a devizapár mozgásának. Az elmúlt hetek euróövezeti hangulatindexei és ipari termelési adatai lesújtók voltak, élükön a beszerzésimenedzser-adatokkal, amelyek után enyhe lefolyású minipánik volt Euró­pában. A tengerentúlon viszont mind a BMI-mutató, mind az ipari teljesítmény jobb volt, bár az adatok ott sem adnak okot optimizmusra. A Société Générale elemzésében emlékeztetett: ugyan a BMI-adatok közti eltérés eddig nem volt érdemi hatással a devizapárra, valamint mindkét gazdaság lassul, lehet, hogy a befektetők pesszimistábbak Európával szemben. Erre utalhat az is, hogy a dollárerősödés akkor sem állt le, amikor átmenetileg inverzzé vált az amerikai hozamgörbe a három hónap–tízéves időtávon. A forint kurzusa is irányt váltott: a dollárral egy időben, március derekán kezdett gyengülni, amikor a Magyar Nemzeti Bank legutóbbi kamatdöntő ülése után jelezte: a betéti kamat emelése egyszeri volt, és nem a szigorítási ciklus első lépése. Matolcsy György jegybankelnök hangsúlyozta: a monetáris politika továbbra is laza marad.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.