Nemzetközi gazdaság

Venezuelában a legnagyobb a nyomor

Nincs változás a nyomorlistán tavalyhoz képest: Vene­zuela, Argentína és Dél-Afrika kibérelte magának a dobogót. A Bloom­berg listája azonban nem teljes körű.

Venezuela a világ legnyomorúságosabb országa, a dél-amerikai állam zsinórban ötödik éve szerzi a legtöbb pontot a Bloomberg Nyomorúság Indexén (Misery Index). Idén sem volt kérdéses az első hely: a hét számjegyű az országos éhínség és a kaotikus közállapotok miatt Venezuela több mint nyolcmillió (!) pontot szerzett, míg Argentína mindössze 51,4 ponttal áll a második helyen.

A Nyomorúság Indexet a Bloomberg elemzői az inflációs pálya és a munkanélküliségi kilátások alapján állítják össze a világ 62 fontosabb gazdaságában. Globális szinten ez csupán az ötödik év, amikor közreadják, és mindannyiszor Venezuela volt a befutó. A Bloomberg csak olyan országokat rangsorol, amelyekhez elegendő makrogazdasági adattal rendelkezik, és bár Venezuela már harmadik éve nem közöl hivatalos statisztikai adatokat, a hírügynökség piaci forrásokból és közeli becslésekből állapította meg, hogy az infláció a januári 2,6 millió százalékról márciusra 1,6 millióra csökkent, míg a 44 százalék közelében járhat.

A lista éllovasai nincsenek mind olyan sanyarú helyzetben, mint Venezuela. A sorban következő Argentína, Dél-Afrika, Törökország és Görögország mind gazdasági válságban vannak, vagy épp kilábalnak belőle, de egyik sem áll az összeomlás szélén, mint a listavezető. Argentína második helyét is a magas, 54 százalékos fogyasztói árindexe okozza, a 9,1 százalékos munkanélküliség nem kirívóan nagy. Dél-Afrika viszont épp a 27 százalékos munkanélküliségi rátája miatt végzett a harmadik helyen, az ottani 4,5 százalékos drágulás egyáltalán nem drámai. Törökország mindkét mutatóban magas pontszámot ért el, a csaknem 15 százalékos munkanélküliséghez majdnem 20 százalékos árindex párosult. Görögország is a munkanélküliek magas aránya miatt zárt az ötödik helyen: a munkaképes korú lakosság 18,5 százaléka van állás nélkül, az árindex azonban csak 0,9 százalékos.

A lista másik végén is bőven találunk meglepetéseket: Thaiföld megőrizte tavalyi vezető helyét, míg Svájc két helyet javítva a második helyen zárta 2018-at. Gyakorlatilag egyik országban sincs érdemi infláció, Thaiföld lehengerlő, 0,8 százalékos munkanélküliségi rátát mutat fel, Svájcban ugyanez 2,5 százalékon alakul. A dobogó harmadik fokán Japán és Szingapúr osztozik, mindkét ország esetében a rendkívül magas foglalkoztatottság indokolta a helyezést.

A Bloomberg modellje ugyanakkor félrevezető lehet. Egyrészt az alacsony infláció és munkanélküliség nem feltétlenül jelent magas életszínvonalat. Az alacsony infláció lehet az alacsony belső kereslet és a stagnáló bérek következménye, a magas munkavállalói létszám is takarhat bújtatott munkanélküliséget. Másrészt pedig a Bloomberg csak 62 fejlett vagy fejlődő gazdaságot rangsorol, a világ legszegényebb országai, Eritrea, Afganisztán vagy a Közép-afrikai Köztársaság nincsenek a listán, ahogy a háború sújtotta Szíria sem. A lista jellegzetessége még, hogy nem korrelál az egy főre eső vagy az általános életszínvonal rangsorával. A pontszámok ellenére ugyanis az Egyesült Államok vélhetően nem nyomorúságosabb hely, mint Csehország, és Spanyolországban sem rosszabb élni, mint a listán jobban álló Horvátországban.

Ezek is érdekelhetik