Nemzetközi gazdaság

Nőtt a lakásbuborék veszélye

Világszerte csökkennek a nagyvárosi ingatlan­árak, Európában viszont az ultraalacsony kamatok még fűtik a piacot.

Érdemben nőtt tavaly óta egyes euróövezeti városokban az ingatlanpiaci buborék kialakulásának veszélye, mert az ultraalacsony kamatszintek még feljebb hajtották az árakat. A UBS ingatlanbuborék-indexe szerint az euróövezetben és a világon is Münchent fenyegeti a legnagyobb buborék. Bajorország fővárosa 2,01 ponttal vezeti az index listáját, amelyben 1,5 fölötti pontszám már buborékot vagy annak súlyos veszélyét jelenti. Európában három nagyváros található még a listán hasonlóan magas pontszámmal: Párizs, Amszterdam és Frankfurt.

Az ingatlanárak alakulásán már látszik a Brexit-hatás: London négy év után kikerült a veszélyeztetettek kategóriájából, az átlagos négyzetméterárak 2016 tavasza, a Brexit-szavazás óta lassan, de biztosan csökkennek. A hongkongi amely éveken át dobogós volt a listán, szintén hűlt valamelyest tavaly óta.

Az alacsony kamatkörnyezet kettős hatású: egyrészt rendkívül olcsó lakáshiteleket biztosít, ami fizetőképes keresletet teremt, másrészt a nagybefektetők kötvények és részvények helyett inkább ingatlant vesznek, ha érdemi hozamokat akarnak elérni. Az ingatlanpiac a bérbeadáson keresztül átlagosan évente akár 6-8 százalékos megtérüléssel kecsegtet, ami a mostani hozamsivatag idején kiemelkedőnek számít.

A UBS befektetési igazgatója, Mark Haefele úgy fogalmazott: globálisan a növekedési bizonytalanság fontosabb az alacsony kamatoknál, tehát a befektetők az aggodalmakra koncentrálnak a megtérülés helyett. „Kivétel ez alól az euróövezet, ahol az ultraalacsony kamatok még mindig képesek fűteni a piacot.” Ugyanakkor látható, hogy a korábban a túlfűtöttség jeleit mutató városokban, Stockholmban és Londonban – akár hatósági eszközökkel – sikerült megfékezni az árak emelkedését. Ugyanez történt Hongkongban is, bár nagy kérdés, hogy a mostani tüntetéshullám milyen hatással lesz a piacra.

A tengerentúlon is hűlt valamelyest a piac tavaly óta. A UBS indexének nyolc éve alatt az idei az első év, amikor nem szerepelt amerikai város a buboréklistán. Ugyanakkor a UBS szerint New Yorkban, Los Angelesben és San Franciscóban is csak azért nem nőnek tovább az árak, mert már amúgy is a megfizethetetlen kategóriába kerültek, és elfogyott a fizetőképes kereslet. Kanadában viszont Vancouver és Toronto is veszélyeztetett, bár mindkét város pontszáma csökkent tavaly óta.

Ezek is érdekelhetik