Nemzetközi gazdaság

A globális termelést is visszaveti a járvány

Zuhantak a részvényárak, Oroszország lezárja szárazföldi határát Kínával, karanténba került egy hajó Olaszországban több ezer utassal a fedélzetén – ilyen hírek érkeztek tegnap a koronavírus kapcsán. A járvány gazdasági hatásai egyelőre kiszámíthatatlanok.

A koronavírus áldozatainak száma 38-cal 170-re emelkedett tegnap, a regisztrált fertőzötteké pedig negyedével, 7700-ra nőtt. A szerdai lélegzetvétel után folytatódott a részvénypiacok vesszőfutása. Kezdettől nyilvánvaló volt, hogy az egészségügyi szektort ellátó cégek a helyzet nyertesei lehetnek, és hogy a járvány terjedését gátolni igyekvő karanténintézkedések a közlekedést, a turizmust és a kiskereskedelmet sújtják. Mivel az egy hete tartó holdújévi szünidőt a kínai hatóságok meghosszabbították, a helyi ipari termelés is csökkenhet. A napokban irányult rá a figyelem arra, hogy mindez a globális termelői láncokban is fennakadásokat okozhat, különösen a jelentős élőmunkát igénylő termelési folyamatokban. Majdnem 10 százalékot estek szerdán a tajvani székhelyű, de óriási összeszerelő gyárait Kínában üzemeltető Foxconn részvényei, e cég a világ legnagyobb iPhone-gyártója. Az Apple vezérigazgatója, Tim Cook megnyugtatta a befektetőket, hogy alternatív megoldásokon dolgoznak, az ellátást szerinte nem befolyásolja majd negatívan a járvány.

A részvénypiacokon a pesszimizmus volt az úr – a hongkongi Hang Seng index például 2,6 százalékot esett –, és a dollár elleni 7-es szinten túllépve, egy hónapos mélypontra került a jüan. A biztonságosabb befektetésnek ítélt államkötvényeket tovább vásárolták. A hosszú futamidejű hozamok csökkenése miatt kedd után ismét a három hónapos kincstárjegyé alá került a tízéves amerikai állampapír hozama. Több hónapos mélypontokra estek az eurózóna tagállamainak tízéves hozamai, köztük az unióban legjobban eladósodott olasz államé is. A kockázatkerülés oka, hogy nem tudni, milyen mértékben vetheti vissza a járvány a kínai növekedést és a világgazdaságot. „Ha a fertőzés széles körben terjed, a vírus nagymértékben gyengítheti a gazdasági növekedést és a kormányok költségvetési pozícióit Ázsiában” – figyelmeztetett a Standard & Poor’s hitelminősítő. Kiterjedt nemzetközi hatásoktól tart a Moody’s is, de változatlanul hagyta 5,8 százalékos előrejelzését Kína idei gazdasági növekedésére, mivel arra számít, hogy a kormány gazdaságösztönző költekezéssel segít majd pótolni a járvány okozta kiesést.

Senki se tudja, mekkorára duzzadhat a járvány. A pesszimisták közül Gary Cheung, a hongkongi Haitong brókercég igazgatója a Financial Timesnak azt mondta: a járvány még nagyobb bizonytalanságot kelt, mint az amerikai–kínai kereskedelmi háború, és a hatásai is súlyosabbak lesznek. A 17 évvel ezelőtti SARS-járványnál durvább hatásokra számítanak a Société Générale elemzői is, de jegyzetükben azt jövendölik, hogy a kínai részvénypiac vonzó befektetéssé válik, mihelyt tetőzik a járvány.

A hongkongi tőzsdeindex

2,6

százalékot gyengült tegnap

Ezek is érdekelhetik