Folytatódott tegnap a bő tíz napja tartó forintgyengülés, a hazai deviza az euróval szembeni 329-es szintről tegnapra egész a 335-ös keresztárfolyamig gyengült, mielőtt korrigálni kezdett volna. A forint régiós párjai is gyengélkedtek, a lej és a zloty jegyzése is esett, bár kisebb mértékben, mint a magyar fizetőeszközé. A gyengülésnek nem volt kifejezett kiváltó oka, az euróval szembeni keresztárfolyam az év eleje óta csendesen csorog lefelé. Pedig a nemzetközi kereskedési hangulat a kereskedelmi egyezmény várható aláírása miatt javul, ami a kockázatkeresés erősödésén át segíthetné a fejlődő piaci devizákat.
Néha azért esnek a régiós devizák, mert javul a kereskedési hangulat – hangsúlyozta lapunk kérdésére Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. „A fejlődő piacokat is differenciálják a befektetők, ha javul a hangulat, a tőke a biztonságosabb piacokról a kockázatosabbak felé távozik.” Hazánk viszont a biztonságosabb fejlődő piacok közé tartozik. Ezt az elméletet alátámasztja, hogy a kockázatosabb országok devizái – különösen a török líra és az indiai rúpia – is drágultak tegnap, az MSCI fejlődő piaci devizaindexe is emelkedett az elmúlt egy hétben.
Török Zoltán megjegyezte, hogy a devizapiac vezető szereplői, a brókercégek és a befektetési bankok igyekeznek „sztorit csinálni” az ügyfeleiknek. Ma jelenik meg a decemberi inflációs statisztika, a piaci konszenzus szerint enyhe gyorsulás, 4,1 százalékos maginfláció várható, ám a Magyar Nemzeti Bank (MNB) továbbra kitart az ultralaza monetáris politika mellett. „A tájékozatlanabb befektetők nincsenek tisztában az MNB kommunikációjával, a tanácsadók pedig hiteltelennek állíthatják be a jegybankot, mintha nem foglalkozna az inflációs folyamatokkal, emiatt a shortolást javasolhatják az ügyfeleknek.” Bár a külföldiek nettó pozicionáltságáról szóló legfrissebb jegybanki ábrakészlet decemberi, de a trend jól látszik: fogyatkozik a long állomány, mostanra ismét a short pozíciók kerülhettek többségbe. A piaci véleményekből is jól látszik, hogy a kereskedők bizalmatlanok a forinttal szemben: számos külföldi elemzőház és bank – mint az ING, az Erste vagy a Société Générale – szerint is a forintgyengülés lehet az idei év nagy sztorija a fejlődő piacokon.
A gyengülést támogathatták technikai tényezők is. Grébel Szabolcs, a KBC Equitas elemzője felhívta a figyelmet, hogy az év végén érdemben erősödött a keresztárfolyam, a 330-as szintnél pedig erős ellenállások voltak, ahonnan visszapattant a jegyzés, ennek utóhatását láthatjuk most. A pénzügyi feltételek sem támogatták a forintot. „A hazai jegybank a leglazább a régióban, a háromhavi bankközi kamatláb is a legalacsonyabb a térségben, tegnap 0,16 százalékon állt, a forint reálkamata az egyik legalacsonyabb a fejlődő piacokon, és ezek a tényezők szintén az árfolyamesés felé hatnak.”
Mindkét elemző egyetértett abban, hogy az idén folyamatos forintesés valószínű, sőt, akár a mostani gyengülési hullámban is láthatunk új történelmi mélypontot, különösen, ha a mai inflációs adat negatív meglepetés. Grébel Szabolcs szerint a meglepetést valószínűsíti, hogy a közel-keleti feszültségek miatt csak decemberben bő 12 százalékot erősödött az olajár, és nehéz felmérni, mennyire épült be a drágulás a hazai inflációs folyamatokba. Török Zoltán az idei első fél évben még csak 334-es forintárfolyamot vár, a másodikra viszont már 338-ast, ami feltételezi, hogy a 340-es keresztárfolyam felett is áll majd a hazai deviza az év második felében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.