M. Cs. | Ma kezdődik meg Iowában az amerikai elnökjelöltek kiválasztásának hónapokig tartó folyamata. Bár az állam kicsi, mégis nagy súlyt ad neki, hogy a helybéliek meglepő pontossággal választják meg azt, aki később a demokrata párt elnökjelöltje lesz: ez az elmúlt 12 alkalomból kilencszer sikerült. A közvélemény-kutatások adatai szerint erre a legjobb esélye Bernie Sanders vermonti szenátornak és Joe Biden egykori alelnöknek van, de életben maradnak még azoknak a reményei is, akik legalább 15 százalékos támogatást szereznek. Ezt a küszöböt várhatóan átlépi Elizabeth Warren massachusettsi szenátor és Pete Buttigieg, az indianai South Bend városka volt polgármestere. Gazdasági kérdésekben nehéz lesz bármelyik demokrata jelöltnek felvennie a versenyt Trumppal, az amerikai választók 56 százaléka ugyanis elégedett vele e tekintetben, annak ellenére, hogy az elnök támogatottsága mindössze 43 százalékos, ami alacsonyabb, mint bárki másé az első terminus ezen időszakában. A riválisok ezért arra hegyezik ki a kampányukat, hogy Trump adó- és gazdaságpolitikája a gazdagokat segítette. A legfontosabb fegyverük azonban az egészségbiztosítás lehet.
Joe Biden megválasztása esetén visszavonná a 2017-es adócsökkentések egy részét, hogy az így befolyó összegből finanszírozza a betegbiztosítást, a vagyonadót azonban nem támogatja. A jövedelemadó legmagasabb kulcsát visszaemelné a jelenlegi 37-ről 39,6 százalékra, támogatja, hogy 7,25 dollárról 15-re növekedjen a szövetségi óránkénti minimálbér. A magát demokratikus szocialistának valló Bernie Sanders keményebb álláspontot képvisel: munkahelyet garantál minden amerikainak, a kormány kezébe adná az egészségbiztosítást, és eltörölné a tandíjat az állami fenntartású felsőoktatási intézményekben. Emellett vagyonadót vetne ki a leggazdagabbakra, akárcsak Elizabeth Warren, aki eltörölné a magán-egészségbiztosítást és a diákhitelek egy részét, növelné az idősek anyagi támogatását, és ingyenessé tenné az állami felsőoktatást. Viszonylag mérsékelt gazdaságpolitikát ígér Pete Buttigieg, aki többet költene ugyan az oktatásra, de nem törölné el teljesen a tandíjat. Befektetésekkel támogatná az afroamerikai közösségeket és a vidéki kistelepüléseket, erősítené a munkavállalók és a szakszervezetek jogait.
Összezártak a republikánusok a szenátusban
Donald Trump győzelmeként értékelik elemzők, hogy a szenátus republikánus többsége úgy döntött, nem lesznek tanúk az elnök ellen folyó alkotmányos felelősségre vonási eljárás (impeachment) tárgyalásán. A szenátus ma hallgatja meg a vád és a védelem képviselőinek záró nyilatkozatát, majd szerdán szavaz, és szinte bizonyosan felmenti Trumpot. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.