BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Veszélyben a GDP felét adó Jangce-medence

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság

A Kínában pusztító áradások, a kereslet visszaesése és az újabb koronavírus-fertőzések lassítják a termelés visszaállását a korábbi szintre. A Reuters felmérése szerint a gyáripar kibocsátása ugyan várhatóan az egymást követő ötödik hónapban, júliusban is nőtt – a beszerzésimenedzser-indexet (BMI) pénteken teszik közzé –, de valószínűleg az előzőnél lassabban. A megkérdezett szakértők arra számítanak, hogy a BMI a háromhavi csúcsról, a júniusi 50,9 pontról 50,7-re csúszik vissza. A Nomura számításai szerint az árvizek 0,2 százalékponttal csökkenthetik a harmadik negyedéves gazdasági növekedést, megemelik az inflációt júliusban és augusztusban, az éleződő amerikai–kínai feszültség pedig lenyomja az exportot és a feldolgozóipari befektetések szintjét is. A helyzet romlása ellenére a Reuters által megkérdezett szakértők optimistábbak, mint áprilisban, most 2,2 százalékos GDP-növekedést várnak 2020-ban a tavasszal jelzett 1,8 százalék helyett. Ezt a javuló mutatókra alapozzák: az import júniusban először nőtt azóta, hogy a járvány miatt le kellett állítani a gazdaságot, és elsősorban az orvosi felszerelések iránti globális kereslet következtében emelkedik a kivitel is.

Ez azonban változhat a hatalmas árvizek miatt. Az ország 31 tartományából 27-ben okoz súlyos gondokat a június óta tartó esőzés, mintegy 46 millió ember kényszerült elhagyni az otthonát. A víz elárasztotta a Jangce medencéjét is, amely Kína egyik ipari központja, az ország GDP-jének majdnem a felét ott állítják elő, és a napokban várják az áradás harmadik hullámát. „A vízállás riasztóan magas a Jangce alsó folyása mentén, ami visszaveti a termelést és a keresletet a régióban, így a kínai ipar és kereskedelem hátországának számító deltavidéken is” – figyelmeztettek a Nomura elemzői. A Jangce folyása mentén helyezkednek el olyan fontos központok, mint Vuhan, Nanking és Sanghaj. Az áradások több mint 144,43 milliárd jüan (1 jüan 42,2 forint) közvetlen gazdasági kárt okoztak, a központi költségvetésből 830 milliót fordítottak a helyreállításra. A védekezésben és a mentésben kulcsszerepet játszik a hadsereg, ezért minden kimenőt és szabadságot elhalasztottak.

Az Apple szárnyal, az autóeladások is nőnek

Miután helyreállt a kereslet, megugrott az Apple forgalma Kínában a második negyedévben: a sanghaji CINNO Research adatai szerint 13 millió iPhone-t adtak el, 225 százalékkal többet, mint az év első három hónapjában. Éves összevetésben is 62 százalékos a növekedés. Összehasonlításképpen: a Huawei 36,6 millió okostelefont adott el, ami 14 százalékkal több az egy évvel korábbinál. Az autópiacon is javul a helyzet a gyártók szakmai képviseletének (CPCA) jelentése szerint. Júniusban 1,65 millió gépjárművet értékesítettek, ami 2,9 százalékkal több a májusinál, de még mindig 6,2 százalékkal elmarad a tavalyitól. | VG

 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.