Tiszóczi Roland | „Meg akarom tartani az elnöki tisztséget, de segítenem kell ennek a kettőnek” – mondta Donald Trump amerikai elnök a két republikánus jelöltre utalva, akiket támogatásáról biztosított a Georgia államban január 5-én tartandó szenátorválasztás hét végi kampányrendezvényén. Két szenátusi szék sorsa nem dőlt el Georgiában, ezért ott második fordulót tartanak. Ha a demokrata jelöltek győznek, akkor a képviselőház mellett a szenátusban is övék a többség. Ennek azért van nagy jelentősége, mert enélkül Joe Biden nehezen tudná keresztülvinni társadalmi különbségeket csökkentő reformelképzeléseit.
A leendő elnök az új munkahelyek létrehozásának gazdasági terheiben és általában a közteherviselésben nagyobb szerepet szánna a tehetősebbeknek, ezért átalakítaná az adórendszert, megsemmisítve a Trump-kormány 2017-es adócsökkentési intézkedéseit. A világjárvány gazdasági hatásai, főként a tömeges elbocsátások a középosztályt és a szegényeket erősen sújtották, de a leggazdagabb embereket listázó Bloomberg-index tagjainak az év kezdete óta együttesen csaknem 25 százalékkal nőtt a vagyonuk. Ez a tendencia novemberben sem látszott enyhülni, mivel a járvány első hulláma óta, hat hónapja novemberben létesült a legkisebb számban új munkahely. Ez a korlátozások ismételt szigorítására vezethető vissza, valamint arra, hogy hónapok óta húzódik az új gazdaságélénkítő csomag elfogadása. A mezőgazdaságon kívüli ágazatokban, jóval elmaradva a várt 469 ezertől, 245 ezer munkahely létesült novemberben, kevesebb mint fele az októberi 610 ezernek. A járvány első hullámában 20,787 millió munkahely szűnt meg az országban, a tendencia májusban fordult meg. A munkanélküliek száma az előző hónapban 326 ezerrel 10,7 millióra mérséklődött, a munkanélküliségi ráta pedig 6,7 százalékra csökkent az októberi 6,9-ről. A gyenge foglalkoztatási hírek ellenére mégis szárnyalásnak indultak a tőzsdék, miután csütörtökön egy 908 milliárd dolláros új gazdaságélénkítő csomag elfogadása került kilátásba azzal, hogy a kongresszus konzervatív képviselői is támogatták. Emellett más pozitív hírek is javították a befektetői hangulatot: a vártnál nagyobb mértékben nőtt az amerikai feldolgozóipar új megrendeléseinek értéke októberben, és már a hatodik egymást követő hónapban regisztrálnak emelkedést. Az októberi új megrendelések 1 százalékkal, 4,9 milliárd dollárral haladták meg az egy hónappal korábbit, miközben az elemzők a szeptemberi 1,3 százalékos emelkedés után csak 0,8 százalékos növekedésre számítottak. Pozitívan értékelte a piac azt is, hogy a vártnál kisebb lett a külkereskedelmi mérleg hiánya októberben, miután az amerikai export 2,2 százalékkal nőtt, de az import csak 2,1 százalékkal emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.