Sidó Zoltán, Pozsony | Az Európai Uniónak elküldött, a koronavírus-járvány utáni helyreállítást célzó szlovák terv kiszivárgott részletei szerint a Matovic-kormány jövőre az adóék jelenlegi, 41,9 százalékos mértékét 3 százalékponttal 38,9 százalékra szeretné csökkenteni. Összehasonlításként: az OECD-országok átlaga 2019-ben 36,1 százalék volt, Csehország idevágó mutatója 43,9, Magyarországé pedig 44,6 százalék. Szlovákiában az utóbbi tíz évben a teljes munkaerőköltséget terhelő, az állam által beszedett adók és járulékok mértéke összesen 4 százalékponttal nőtt, ami csökkentette az ország versenyképességét. Ezért az Eduard Heger vezette pénzügyminisztérium napjainkban átfogó adóreformon dolgozik, melynek részletei ugyan nem ismertek, ám a halvány körvonalak is azt mutatják, hogy ez lesz a legátfogóbb adóreform Szlovákiában 2004 óta. Az akkor bevezetett egykulcsos adó és egyéb tényezők együttesen katapultálták az országot, a 2009-es világválságig tartó látványos gazdasági növekedés korszakában a „tátrai tigris” jelzővel illették Szlovákiát. A pénzügyminisztérium a munkára rakódó terheket ugyan mérsékelné, viszont az ingatlanadót növelné, emellett nagy hangsúlyt fektet az adóbehajtás hatékonyságára is.
A magas adóterhek miatt ugyanis egyre több cég távozik az országból, a Bisnode társaság legfrissebb összesítése szerint 2020-ban már 5276 szlovák társaság helyezte át székhelyét valamelyik adóparadicsomba, 280-nal több, mint 2019-ben.
Eduard Heger az ingatlanadó kapcsán valamivel konkrétabb volt. A pénzügyminiszter szerint elsősorban a vagyonosabbaktól szeretnének több adót beszedni. Szlovákia az ingatlanadó lehetőségét eddig nem használta ki eléggé, ugyanis míg az Európai Unióban a vagyonadó formájában beszedett összeg átlagosan a bruttó hazai termék 1,6 százalékát teszi ki, addig Szlovákiában az idevágó mutató 0,4 százalék körül mozog. Problémát okozhat, hogy ha a pénzügyi tárca valóban hozzányúl az ingatlanadóhoz, akkor azt az önkormányzatokkal kellene megvitatnia, hiszen ez az adónem jelenleg az utóbbiak hatáskörébe tartozik. Az ingatlanadót nem az ingatlan alapterülete alapján számolnák ki, hanem az adott ingatlan aktuális piaci értékét vennék figyelembe, progresszív adókulcsokat vezetve be. A gyakorlatban ez azt jelentené, hogy a luxusvillák tulajdonosai nagyobb adót fizetnének, mint egy hasonló méretű, ám olcsóbb ingatlanban élők. Ehhez azonban az államnak szüksége lesz egy pontos ártérképre a szlovákiai ingatlanokról, amelyen már dolgozik a szaktárca.
A Matovic-kormány jövőre
38,9
százalékra szorítaná le az adóéket
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.