A három évtizeddel ezelőtti fekete szerda időszakához hasonlította az emelkedő infláció teremtette gazdasági kockázatokat Andy Haldane, a Bank of England főközgazdásza. Azt mondta, a figyelmeztetés talán a jegybanki világban a legkomolyabb, amióta az elmúlt hónapokban a pandémiát félig-meddig leküzdő globális gazdaságban rég látott magasságokba kezdtek kúszni az árindexek. Óriási a bizonytalanság, hogy átmeneti vagy tartós trendekről van-e szó, amit jól illusztrál, hogy mennyire különbözőképpen reagáltak a központi bankok. Egy sor feltörekvő gazdaságban már kamatot emeltek, és a közeljövőben így tehet a magyar és a cseh jegybank is. A kínaiak és a lengyelek azonban hátradőltek, a Federal Reserve és az Európai Központi Bank pedig várakozó álláspontra helyezkedett – sőt az utóbbi még fel is gyorsította pénzteremtő eszközvásárlásait –, nem látva elég biztosnak a gazdasági kilábalást az elmúlt évek monetáris rekordlazításának visszafordításához. „Nagyon nehéz határozott képet összeállítani a nyár előtt, ami várhatóan az őszre való hosszú várakozással telik majd el, hogy meglássuk, megerősítést vagy cáfolatot nyer-e az infláció átmeneti jellege” – írta jegyzetében John Hardy, a Saxo Bank fő devizastratégája.
Ha a jegybankok túl sokáig várnak, annak nagy ára lesz – figyelmeztetett a New Statesman magazinban közölt írásában Haldane, fájdalmas brit tapasztalatokra emlékeztetve. A magas infláció az 1970-es és 80-as években a gazdaság küszködését okozta, 1992-ben pedig a font sterling összeomlását, a fekete szerdát. Haldane szerint a 20 százalékot is meghaladó inflációs ráták visszatérésétől nem kell tartani, de a tartósan magas szint kialakulása valós veszéllyé vált az elmúlt hónapokban, és súlyos ára lehet, ha a jegybankok túl későn reagálnak: „Túl sokáig várni azzal a kockázattal jár, hogy a kamatemelések nagyobbak és gyorsabbak lesznek, mint bárki várná vagy óhajtaná. Az a kockázat, hogy a túlhevülő gazdasági motorra kell rávágni a féket” – írta.
Az egyik globális kockázatot, a vállalatok költségeinek emelkedését a szárnyaló nyersanyag- és energiaárak, a beszállítási problémák és a hiányok miatt jól tükrözte, hogy Kínában májusban 2008 óta a leggyorsabb éves ütemben,
9 százalékkal megugrottak a termelői árak. A kínai jegybank azonban tegnap jelezte: nem aggódik, mert a költségemelkedést a cégek nem hárították át a fogyasztókra – legalábbis belföldön –, és a fogyasztói árindex csak 1,3 százalékkal emelkedett. Nem tükrözött aggodalmat a lengyel jegybank (NBP) közleménye sem a szerdai ülése után: bár az infláció náluk 4,8 százalékra gyorsult – jóval a bank 1,5–3,5 százalékos célja fölé –, a bank szerint átmeneti az emelkedés. Az NBP olyannyira nem szigorítana, hogy még azt is kilátásba helyezte: beavatkozhat a devizapiacon, ha a zloty további erősödése visszavesz a monetáris feltételek lazaságából.
Tegnap délután azonban újabb kérdőjel tűnt föl a láthatáron. Sokkal valószínűbbé vált, hogy június 15–16-i ülésén a Federal Reserve eszközvásárlásainak visszafogására ad jelzést, ugyanis a friss inflációs adatok szerint az árak a vártnál is jobban szaladtak fel májusban. A fogyasztói infláció éves rátája 13 éves csúcsra, 5 százalékra ugrott az áprilisi 4,2 százalékról, meghaladva a 4,7 százalékos konszenzust, a változékony élelmiszer- és energiaárakat kiszűrő maginfláció eközben 3 százalékról 3,8 százalékra gyorsult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.