Az Egyesült Államok 3,5 milliárd dollár értékben vásárol Pfizer–BioNTech-vakcinákat, és összesen 500 millió adag oltóanyagot adományoz a szegényebb nemzeteknek – közölte Joe Biden amerikai elnök tegnap, az angliai G7-találkozó előtt.
A Biden-kormányzat arra számít, hogy az eddigi legnagyobb vakcinaadomány arra ösztönzi majd a G7-ek többi tagját is, hogy csatlakozzanak a kezdeményezéshez a 3,9 millió ember halálát okozó világjárvány felszámolása érdekében – nyilatkozta egy magas rangú amerikai kormánytisztviselő.
Az amerikai Pfizer gyógyszergyártó és német partnere, a BioNTech korábban azt nyilatkozta, hogy a szegényebb országok számára idén 200 millió, 2022 első felében pedig 300 millió adag oltóanyagot biztosít. Az amerikai kormánnyal kötött partnerség lehetővé teszi, hogy több százmillió adag vakcinát a lehető leggyorsabban eljuttassanak a világ legszegényebb országaiba – mondta Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója. Az oltóanyagokat a Pfizer amerikai telephelyein állítják elő, és profit nélkül szállítják majd le – írja a Reuters.
A 250 millió ember életét megmentő kezdeményezés, bár üdvözlendő, de csupán csepp a tengerben, ha azt nézzük, hogy világszerte mekkora a vakcinaszükséglet – mondta Niko Lusiani, a szegénység felszámolását célzó Oxfam nonprofit szervezet vakcinaügyi vezetője. Hozzátette, arra lenne szükség, hogy a gyártók világszerte több milliárd adag oltóanyagot tudjanak kedvező áron előállítani a saját feltételeik szerint, szellemi tulajdonjogi korlátozások nélkül. A szellemi tulajdonjogok alóli felmentést az Egyesült Államok is támogatja, viszont még nincs nemzetközi konszenzus a további lépésekről.
A bejelentett új adomány azt a korábban felajánlott 80 millió adagot egészíti ki, amelyre Washington ígéretet tett, hogy június végéig odaadományozza a szegény országoknak. Ezenkívül Biden a COVAX-programra is elkülönített 2 milliárd dollár támogatást.
Az Egyesült Államok ezzel megelőzi a korábban a legtöbb koronavírus elleni oltóanyagot a szegényebb országoknak biztosító Kínát. Peking a törekvéseivel a CNBC által megkérdezett szakértők szerint növelte a globális befolyását, elmélyítette a kapcsolatait más nemzetekkel, és ebbe a diplomáciai versenybe szállt be az Egyesült Államok.
A CNBC szerint a Biden-kormány tárgyalásokat folytat a Modernával arról, hogy további oltóanyagadagokat biztosítson a szegényebb országoknak. A vizsgálat azt mutatják, hogy a Pfizer és a Moderna vakcinái 90 százalék feletti hatékonyságúak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.