Ukrajna nem hívta meg Rafael Grossit a zaporizzsjai erőműbe, és korábban is elutasította a látogatását. Az erőmű látogatása akkor lesz lehetséges, ha Ukrajna visszaveszi az ellenőrzést a létesítmény felett – írta az Enerhoatom a Telegram üzenetküldő portálon kedden.

Rafael Grossi hétfőn a Twitteren azt írta, hogy a NAÜ szakértői látogatását készíti elő a zaporizzsjai erőműbe, arra hivatkozva, hogy ezt "Ukrajna kérte". Európa legnagyobb atomerőművét, amelyben hat, egyenként 1000 megawattos teljesítményű reaktor üzemel, az orosz hadsereg tartja ellenőrzése alatt a háború kezdete óta.

   
Rafael Grossi főigazgató ismét hazudik

– írta az Enerhoatom, válaszul Grossi Twitter-bejegyzésére, hozzátéve, hogy úgy tekintenek erre a nyilatkozatra, mint újabb kísérletre, hogy a zaporizzsjai erőműbe tett látogatással legitimizálják az orosz megszállók jelenlétét és jóváhagyják a tetteiket.

Director General of IAEA Rafael Mariano Grossi
Rafael Grossi szerint abszurd, amit az ukránok mondanak, de a NAÜ főigazgatója ezt betudja annak, hogy Kijevben jelenleg az érzelmek és a feszültségek irányítanak.
Fotó: Askin Kiyagan / Anadolu Agency via AFP

Grossi azonban a BBC-nek arról beszélt, hogy az ukránok állítása "'abszurd", az atomenergia-ügynökségnek szerződésben foglalt kötelessége ellenőrizni az zaporizzsjai erőmű állapotát; a NAÜ főigazgatója úgy nyilatkozott: 

nem azért mennének oda, hogy tiszteletköröket fussanak.

Az Enerhoatom szerint azért szakadt meg az összeköttetés a NAÜ és az erőmű között, mert az oroszok blokkolták a helyszínen a Vodafone ukrajnai mobilszolgáltatóját.

"Gyűlnek az adatok a szervereken, és átadjuk őket a NAÜ-nek, amint működőképes lesz a telefonszolgáltató" – közölte az Enerhoatom.

Oroszország május 19-én azzal fenyegetőzött, hogy lezárja a zaporizzsjai atomerőművet az ukrán hálózatról, ha Kijev nem fizeti ki Moszkvának az ott termelt elektromos energiát. 2021-ben, a 2022. február 24-én indított orosz "különleges hadművelet" előtt a zaporizzsjai erőmű adta az éves ukrajnai áramtermelés 20 és az atomerőművek termelésének pedig a 47 százalékát.

Az orosz hadsereg március elején foglalta el a dél-ukrajnai Enerhodar városban, a Dnyeper folyón épített Kahivkai-víztározó partján álló létesítményt. A Dnyeper túlpartján fekvő Zaporizzsja megyeszékhely továbbra is ukrán kézen van.