BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Katar az EU bajszát húzogatja: adna gázt, de csak 20 évre

Az oroszok elleni energiaháború már eddig is keresztbe tett az Európai Unió klímavédelmi céljainak, most Katarból jött újabb orrba-fricska: Doha csak úgy adna cseppfolyósított gázt (LNG-t), a megcsappant orosz szállításokat pótlandó, ha 20 évre szóló szerződéseket írnak alá a vevők.

Ha nem fájna annyira az energiahiány, akár még viccesnek is lenne nevezhető Európa energiakereső odüsszeiájának legújabb állomása. Az Európai Unióból hónapok óta áramlanak a fenyegetések kelet felé, hogy az olaj mellett embargó alá vonják az orosz földgázt is, erre Moszkva elkezdte csökkenteni a nyugati szállításait, és miközben a nagy európai fogyasztók a riadalomban tülekedve keresik az új gázforrásokat, Katar most bejelentette, hogy igen, van, de csak ha húsz évre leszerződtök. Erről a Bloomberg adott jelentést önmagukat megnevezni nem kívánó bennfentes forrásokra hivatkozva.

A woman stands by the waterfront overlooking the towered skyline of Qatar's capital Doha on December 13, 2021. (Photo by Karim SAHIB / AFP)
Fotó: KARIM SAHIB / AFP

Ez teljes mértékben szemben áll az EU kedvenc projektjének fő céljával, a fosszilis üzemanyagok kivezetésével a globális felmelegedés lefékezése érdekében. Az Ukrajnát februárban lerohanó Oroszországgal szemben kirobbant szankciós háború már eddig is hátraarchoz vezetett a klímafronton: szénerőműveket nyitnak újra, és többek közt a Nemzetközi Energiaügynökség is a bezárni tervezett atomreaktorok üzemben tartását sürgeti, arra figyelmeztetve, hogy Európa már nincs messze a szűkös földgáztartalékok porciózásának bevezetésétől.

A katariak attól kaptak vérszemet - jelentette a Bloomberg -, hogy a legnagyobb európai gázfogyasztó, Németország a közelmúltban 20-éves LNG-szállítási szerződést kötött az Egyesült Államokkal.

Katar egyébként, ahol az év végén a futball-világbajnokságot rendezik, nem csak olajexportáló hatalom, hanem a világ egyik legnagyobb LNG-exportálója is, földgázhiány idején tehát velük célszerű jóban lenni. Az európaiak szerint a katariak az amerikainál jóval kevésbé rugalmas, azaz előnytelen feltételeket kínálnak – írta a hírügynökség.

Németországban, ahol a háztartások és az ipar is jelentős földgázfogyasztó, egyre nagyobb a riadalom a hiány miatt. Robert Habeck gazdasági miniszter csütörtökön kihirdette a háromfokozatú országos földgázellátási válsághelyzet második, riasztási fázisát.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.