Mérséklődött a kínai infláció májusban a globális nyersanyagárak lehűlésével és a fogyasztói kereslet gyengülésével, teret engedve a hatóságoknak a monetáris politika lazítására és a gazdaság élénkítésére. A termelőiár-index 6,4 százalékkal emelkedett az áprilisi 8 után a múlt hónapban az egy évvel korábbihoz képest, ami 2021 márciusa óta a leggyengébb ütem – derült ki a Nemzeti Statisztikai Hivatal pénteki adataiból.
Eközben a fogyasztói árak 2,1 százalékkal emelkedtek májusban, ami nem változott az áprilisi öt hónapos csúcsértékhez képest, és enyhén elmarad a 2,2-es piaci várakozásoktól. Továbbá elmarad a pekingi vezetés idei 3 százalék körüli fogyasztóiárindex-céljától is. Havi szinten pedig a fogyasztói árak 0,2 százalékkal estek májusban, ami öt hónap óta az első havi csökkenés volt.

A sertéshús ára, amely a kínai fogyasztóiár-index kulcsfontosságú eleme, 21,1 százalékot esett májusban. Ezzel szemben a friss zöldségek ára 11,6, a friss gyümölcsöké 19, az üzemanyagoké pedig 27,1 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbi adatokhoz képest.
A Bloomberg közgazdászai szerint a fogyasztóiár-index lassulásával párhuzamosan a viszonylag visszafogott fogyasztói infláció valószínűleg enyhíti a kínai döntéshozók azon aggodalmát, hogy mikor kell további ösztönző intézkedéseket hozniuk, miközben próbálják helyreállítani az ország járvány sújtotta gazdaságát.

Liu Pej-csien (Liu Peiqian), a NatWest Group kínai vezető közgazdásza szerint a változatlan fogyasztóiár-index azt sugallja, hogy gyenge a belső kereslet. Mivel a fogyasztóiár-index a kormány 3 százalékos célértéke alatt marad, és a termelőiár-index is normalizálódik, nem valószínű, hogy a kínai jegybank politikai aggálynak tekinti az inflációt, így várhatóan az év végéig 20 bázisponttal csökkenti irányadó kamatát, valamint a kötelező tartalékrátát is visszafoghatja.