Állami tulajdonba veszi Németország az egyik legnagyobb kőolajfinomítót, amely az orosz Rosznyeftyé volt korábban, 54 százalékkal részesedett belőle. A finomító adja a Berlinben felhasznált üzemanyag 90 százalékát és az ország keleti részének jelentős részét is ellátja. A német gazdasági tárca közleménye szerint a schwedti finomítót az energiabiztonság érdekében szükséges államosítani.

Fotó: Michael Kappeler / AFP
A Rosneft Deutschland, amely az orosz Rosznyefty többségi tulajdonában van, a német finomítói piac nagyjából 12 százalékát ellenőrzi, évi 90 millió hordó nyersolajat dolgoz fel.
A harmadik legnagyobb német finomító iránt korábban melegen érdeklődött a lengyel PKN Orlen – értesült a Reuters berlini és varsói forrásoktól. A finomító egyébként Lengyelország nyugati részébe is szállít üzemanyagot. A vállalatban 37,5 százalék tulajdona van a Shellnek, amely egyelőre csak annyit közölt, hogy a német állam lépése nem érinti a csomagot.
Az orosz olajat feldolgozó finomító már hetek óta a viták kereszttüzében áll, Berlin korábban bejelentette, hogy az uniós szankcióknak megfelelve az év végétől nem vásárol orosz olajat.
Olaf Scholz német kancellár közölte, hogy a finomító 825 millió eurós állami támogatást kap, ezzel elkerülhetők lesznek a leépítések az üzemben.
Elemzők szinte biztosra veszik, hogy Moszkva nem hagyja válaszlépés nélkül a berlini döntést – valószínűleg perelni fognak, továbbá elképzelhető a még folyó olajszállítások leállítása is.
Lengyelország korábban jelezte, hogy az orosz olajat saját, tengeri kitermelésű olajával tudja pótolni egy Gdansktól húzódó csővezetéken keresztül, ennek azonban az volt a feltétele, hogy ne legyen orosz tulajdon a finomítóban.
A német gazdasági minisztérium csütörtökön szűkszavúan csak annyit közölt, hogy alternatív beszerzési forrásokat keresnek. Berlin korábban szintén államosította a Gazprom német leányvállalatát, a Gazprom Germaniát.
Képünkön a Barátság kőolajvezeték két ágán Európába irányuló szállítások láthatók. Számítani lehet rá, hogy a második legnagyobb német finomító, amely Leunában található, szintén nem kap elegendő alapanyagot. Ennek pótlására az Északi-tengertől, Rostocktól induló vezeték kapacitása nem elegendő, kénytelenek lesznek közúton és vasúton olajat szállítani a finomítóknak.

A német kormány előrehaladott tárgyalásokat folytat arról, hogy államosítsa a legnagyobb német gázimportőrt, az Unipert, valamint két kisebb ágazat társát.
A következő hónapokban folytatjuk a stratégiailag fontos infrastruktúra megőrzését, hogy elérjük az energiafüggetlenséget. További intézkedések következnek
– mondta Verena Hubertz, az SPD (Scholz pártja) parlamenti frakciójának egyik vezetője. Valószínűleg arra gondolhatott, hogy a Rosznyeftynek 24 százaléka van a Miro nevű, Németország délkeleti részén található finomítóban, valamint 29 százaléka a szintén bajorországi vohburgi finomítóban, így nem lenne meglepetés, ha ezeket is állami felügyelet alá vonnák.