A tokiói kormány 2025 áprilisától (az ottani pénzügyi év kezdetétől) minden új épületen, így a lakóépületeken is kötelezővé kívánja tenni az áramtermelő napelemek telepítését a tokiói prefektúrában, hogy ezzel is érezhetően csökkentse az ásványi üzemanyagok felhasználását a japán főváros térségében – közölte pénteken a Kjodo japán hírügynökség.

Solar energy and wind energy
Fotó: Daniel Reinhardt / DPA

A mintegy 14 millió lakosú tokiói prefektúrára vonatkozó tervet még nem véglegesítették.

A kormány azt a célt tűzte ki, hogy a megújuló energiaforrások arányát a jelenlegi 18 százalékról 2030-ra 36-39 százalékra növelje az ország teljes energiamérlegében.

E cél eléréséhez 2030-ig a japán naperőműveknek az elfogyasztott energia 14-16 százalékát, a szélerőműveknek pedig 5 százalékát kell előállítaniuk, eközben a fosszilis energiaforrások arányát 76 százalékról 41 százalékra tervezik csökkenteni. Az atomerőművek hozzájárulását az ország energiatermeléséhez 6 százalékról 20 százalék körülire tervezik emelni.

Japán 2050-re nullára kívánja csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását.

Ami az autógyártást illeti,  a németek egyre jobban állnak az elektromos átállásban, míg a japánok leszakadtak.

Kataton állapotba süllyedtek a japánok – VG Podcast

A világ harmadik legnagyobb gazdasága egészen megrekedt az elmúlt időszakban. Japán a Távol-Keleten viszonylag kevés szövetségessel kénytelen elviselni Kína és Oroszország globális térnyerését, miközben Észak-Korea is folyamatos fenyegetést jelent a számára. A koronavírusból éppen csak felocsúdtak, már túl vannak egy belpolitikai válságon, és most a társadalom is válságba került az miatt. A Neumann János Egyetem Eurázsia Központjának Kelet-Ázsia-elemzője, Zoltai Alexandra volt a VG Podcast vendége.