BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Bucharest,,Romania,-,May,25,,2014.,The,National,Bank,Of,
BUCHAREST, ROMANIA - MAY 25, 2014. The National Bank of Romania (BNR) building, palace designed by Albert Galleron and Cassien Bernard.

Változatlan marad a román alapkamat, jövőre csúszhat a kamatvágás

A román jegybank nem emelte tovább az alapkamatot, elérhette célját a monetáris politikai szigorítás.

Nem változtatott a román jegybank az országban érvényes alapkamat mértékén, ezzel egymást követő második ülésén hagyta változatlanul 7 százalékon az irányadó mutatót.

Bucharest,,Romania,-,May,25,,2014.,The,National,Bank,Of,
BUCHAREST, ROMANIA - MAY 25, 2014. The National Bank of Romania (BNR) building, palace designed by Albert Galleron and Cassien Bernard.
Fotó: Shutterstock

A Capital Economics (CE) elemzői rámutattak: a jegybank döntése azt jelzi a piac felé, hogy a kamatemelési dömping végéhez érkezett, a piaci folyamatok a központi bank szakemberei várakozásainak megfelelően alakulnak. 

A kamatvágás azonban a jövő év elejére csúszhat.

A CE szakértői kiemelték: a romániai infláció már túl van csúcspontján, még annak ellenére is, hogy a februári adatok 0,4 százalékpontos romlásról számoltak be – a tágabb piaci adatok ugyanis alátámasztják a feltételezést. 

Az infláció a jelenlegi 15,07 százalékos szintjéről még az idei év második felében egy számjegyűvé zsugorodhat, a jegybank azonban minden bizonnyal kivár a kamatkörnyezet csökkentésével, egészen addig, míg a háttérben meghúzódó nyomás szignifikáns enyhülésnek indul.

A román folyó fizetési mérleg hiánya ugyanis még mindig tetemes, a GDP több mint 9 százalékát teszi ki,

így a külföldi tőke beáramlása iránt fennálló hatalmas igény különös körültekintésre ad okot a jegybankárok számára. A román szakemberek véleménye szerint az országban mért infláció szintje hamarosan éles esésnek indulhat.

Románia: lassuló gazdasági növekedést és inflációt jósolnak

A háztartások kiadásainak mérséklődése miatt az év első felében lassul a román gazdaság növekedése a várható beruházások csökkenése és az export növekedési ütemének lassulása miatt. Az OTP romániai leányvállalatának elemzői szerint ez a tendencia összhangban áll a globális bankszektor közelmúltbeli problémáival.

A CE elemzői rámutatnak: a pénzromlás mértékének csökkenése mellett sem zárható ki, hogy a jegybank inkább kitart a magas kamatkörnyezet mellett annak hirtelen enyhítése helyett – a pénzügyi stabilitás elérésére ugyanis így állhat fenn a legjobb esély.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.